222 engelliye ve hükümlüğe 65 bin tl 'ye kadar hibe desteği

222 engelliye ve hükümlüğe 65 bin tl 'ye kadar hibe desteği

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2020 yılı 4. Olağan toplantısı Vali Yardımcısı Yasin ARDIÇ Başkanlığında toplandı. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Meclis salonunda gerçekleşen toplantıda Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ tarafından 2020 yılı 9 aylık dönem içerisinde işgücü piyasası ve pandemi sürecinde istihdam konuları kurul üyeleri ile birlikte değerlendirildi. Özellikle son dönemde dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan 222 Engelli ve Eski hükümlü vatandaşımız Aksaray'da 65.000 TL'ye kadar kendi işlerini kurmaları için hibe desteği almaya hak kazandı. 2020 yılı 2. dönem başvuruları kapsamında 9 Engelli ve 4 Eski Hükümlü vatandaşa farklı sektörlerde kendi işlerini kurmaları için 65 bin TL'ye kadar hibe çekleri dağıtıldı. Aksaray ilçe, belde ve köylerinde büyükbaş, küçükbaş hayvancılık, seracılık, restaurant işletmeciliği, oto ve halı yıkama başta olmak üzere farklı alanlarda iş yerlerini açarak kendi işlerinin patronu oldular.

AKSARAY’DA İŞSİZ SAYISI 2019'A GÖRE YÜZDE 18.1 AZALDI

İlimiz Valisi Sayın Hamza AYDOĞDU'nun öncülüğünde yürütülen istihdam çalışmaları ve Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni yatırım yapacak olan firmalar ile dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan Engelli, Genç, Kadın istihdamına yönelik kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde sürdürülen çalışmalar 9 aylık dönemdeki verilere de yansıdı. Bu doğrultuda ilimizin pandemi sürecine rağmen işe yerleştirmede ve TR71 bölgesinde işsizliği azaltan öncü illerden biri olması işsiz sayısının azalmasında da öne çıkmaktadır. Aksaray ilimizde işsiz sayısı 2019 yılına göre yüzde 18.1 azalmıştır.

PANDEMİYE RAĞMEN 4.478 KİŞİ İŞE YERLEŞTİRİLDİ.

İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, İl Müdürlüğümüzde 333 işbaşı eğitim programı başlatılmış olup 1.162 katılımcı bulunmaktadır. 1.162 katılımcıdan 620’si kadın, 542’si erkektir. Ayrıca pandemi sürecine rağmen İŞKUR aracılığıyla 10 aylık dönemde 4.478 kişi işe yerleştirildi. Pasif işgücü programları kapsamında İşsizlik Ödeneği, Nakdi Ücret Desteği, ve Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında 63.910.780 TL ilimize destek tahsis edilmiştir.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıya ilimiz Vali Yardımcısı Sayın Yasin ARDIÇ, Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı PEKER, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Rafet ALTINPINAR, İl Tarım Ve Orman Müdürü Bülent SAKLAV, Ticaret İl Müdürü İsmail SEVİM, OSB Müdürü Ayhan ERMİŞ, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Doğan CEYLAN, İl Milli Eğitim Müdürü H.Ömer KARTAL, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile özel sektör temsilcileri, işçi ve işveren sendikaları katıldı.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER