Aksaray belediyesi Bedriye medresesini restore edecek

Aksaray belediyesi Bedriye medresesini restore edecek

BELEDİYE BAŞKANI EVREN DİNÇER “TARİHİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ”

“BEDRİYE MEDRESEMİZİN TARİHİ KİMLİĞİNİ KORUYACAĞIZ”

Aksaray il merkezi sınırları içinde kalan Selçuklu döneminin nadide eserleri arasında yer alan Bedriye Medresesi, Aksaray Belediyesi tarafından restore edilerek günümüze kazandırılıyor. Belediye Başkanı Evren Dinçer, ecdat yadigarı esere sahip çıkarak medresenin aslına uygun restore edileceğini ve medresenin tarihi kimliğinin korunacağını bildirdi.

Anadolu Selçuklu Sultanı I. Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde inşa edildiği tahmin edilen Osmanlı döneminin önemli ilim merkezleri arasında yer alan ve günümüzde Kadıoğlu Medresesi olarak anılan Bedriye Medresesi aslına uygun restore edilerek gün yüzüne çıkartılacak.

Aksaray il merkezi Taşpazar Mahallesinde yer alan Bedriye Medresesinde önümüzdeki günlerde restore çalışması başlatılacak. Belediye Başkanı Evren Dinçer, restorasyon çalışmaları öncesinde medresede incelemelerde bulundu. Medresenin son durumu hakkında bilgi aldı.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, medreseye ait kitabe bulunamadığı için geçmiş tarihe ait bilginin sınırlı olduğunu ancak yapılan araştırmalarda medresenin Selçuklu döneminde inşa edildiğinin ortaya çıktığını söyledi. Başkan Dinçer, restore çalışması ile Bedriye Medresesinin manevi kimliğinin korunacağını bildirdi.

Bedriye Medresesinin geçmiş tarihte farklı amaçlarla kullanıldığını özellikle Osmanlı son dönemi ile erken Cumhuriyet Döneminde fetvahane olarak hizmet verdiğini aktaran Başkan Dinçer “Aksaray Belediyesi olarak ecdat yadigârı eserlerimize sahip çıkıyoruz. Bedriye Medresemiz, atalarımızdan bize miras kalan nadide eserler arasında. Burayı aslına uygun restore ederek günümüze kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Bedriye Medresesindeki restore çalışmalarının kısa zaman içerisinde başlatılacağı bildirildi.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER