Aksaray belediyesi farkındalık oluşturmak için malaklı heykeline maske taktı

Aksaray belediyesi farkındalık oluşturmak için malaklı heykeline maske taktı
Aksaray Belediyesi, E-90 karayolu terminal kavşağındaki kentin simgesi Anadolu Aslanı nam-ı diğer Aksaray Malaklı heykeline farkındalık oluşturmak için maske taktı.

Aksaray Belediyesi, koronavirüs salgınında zorunlu olmasına rağmen maske takmayan kişilere dikkat çekmek için farkındalık çalışmalarına devam ediyor.

Maske takmanın zorunlu olduğu dönemde farkındalık oluşturmak ve vatandaşın bilincini daha da artırmak için çalışmalarını sürdüren Aksaray Belediyesi dikkat çekmek için malaklı heykelini maskelendirdi.

Aksaray Belediyesinin heykele maske takması sosyal medya günün konusu oldu. Vatandaşlar farkındalık oluşturmak için yapılan hareketi takdir ettiler. Belediyenin resmi sosyal medya hesaplarından Malaklının maskeli fotoğrafının paylaşımı sosyal medyada yüzlerce beğeni aldı.

Aksaray Belediyesi bu çalışmayla bir kez daha 11 Mart tarihinden bu yana etkili olan korona virüs salgınıyla mücadelede en önemli korunma yöntemlerinden bir tanesinin maske takma zorunluluğu olduğunu hatırlattı.BU HEYKEL ÇOK ÖNEMLİAksaray Malaklısı Anadolu’da 17. Yüzyılda ortaya çıkmış bir köpek cinsi. Sadece ülkemizin değil dünyanın en büyük köpek cinslerinden biri olan Aksaray malaklısı kocaman cüssesi ve özel karakteri ile tanınıyor.

İsmindeki “malak” kelimesinin manda yavrusu anlamına geldiği sanılsa da malak kelimesi Aksaray yöresinde yanak ve dudak anlamlarında kullanılıyor.

Kangal ve Akbaşla birlikte Anadolu çoban köpeğinden geldiği düşünülen ırktan Evliya Çelebi Seyahatname isimli eserinde Anadolu aslanı ismiyle bahsetmiştir.

Dünyanın en büyük köpek cinslerinden Aksaray Malaklısının ağırlığı 100 kiloyu aşabiliyor.

Boyları 120-130, dişilerde 100-110 santime ulaşıyor. Ağırlıklarıysa erkeklerde 80-120, dişilerdeyse 55-85 kilo arasında değişiyor. Yani Aksaray malaklısı köpekler ortalama bir insandan daha ağırlar, hatta bazı Aksaray malaklısı köpeklerin ağırlığı 150 kiloya ulaşabiliyor.
Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER