Aksaray belediyesi sıfır atık projesinde başarısını kanıtladı

Aksaray belediyesi sıfır atık projesinde başarısını kanıtladı

Aksaray Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında yaptığı çalışmalarla başarılı sonuçlara ulaştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında tüm sorumluluklarını yerine getiren Aksaray Belediyesi bu konuda yaptığı çalışmalar ve duyarlılığı neticesinde “Sıfır Atık Belgesi” almaya hak kazandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke genelinde yürütülen ‘Sıfır Atık Projesi’ne tam destek veren Aksaray Belediyesi bu doğrultuda çalışmalarına devam ediyor. 2019 yılı temmuz ayında yürürlüğe giren ‘Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında’ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından, Aksaray Belediyesi’nde, yapılan incelemeler neticesinde temel seviyede “Sıfır Atık Belgesi” verildi.

Aksaray Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından Belediyeye ait tüm birimlerde uygulanan “Sıfır Atık Projesi” doğrultusunda yapılan yerinde değerlendirmeler neticesinde; kâğıt, plastik, cam, metal vb. ambalaj atıklarının kaynağında doğru ayrılabilmesi için, hizmet binalarında atık geçici depolama alanları oluşturulduğu gözlemlendi. Ayrıca tüm müdürlükler bünyesinden odak noktaları ve sıfır atık görevlileri belirlendi. Bu konuda belediye personeli de gerekli hassasiyeti gösterirken, Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri yerine getirildi.

Bu süreçte Toplam 9.995,029 Ton değerlendirilebilir atık ekonomiye kazandırıldı. 66.136,99 Ağacın kesilmesi, 7.478.766 LT Petrol çıkartılması, Cam üretimi için 1.250,29 ton Ham Madde kullanımı, Metal üretimi için 1.205,36 ton Ham Madde kullanımı ve 10.160 LT Biyodizel kullanımını engellenerek tasarruf sağlandı.

Toplanan atık cinsi ve miktarı Geri dönüşümden sağlanan fayda

Kâğıt: 3.890 ton 66.136,99 Ağaç

Plastik: 2.868 ton 7.478.766 LT Petrol

Cam: 1.042 ton 1.250,29 ton Ham Madde

Metal: 927 ton 1.205,36 ton Ham Madde

Bitkisel Atık Yağ: 10 Ton 10.160 LT Biyodizel

Aksaray Belediyesi yetkilileri sıfır atık projesi kapsamında yaptıkları açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Alınan belgenin öneminin farkında olup, “Gelecek nesillerimize yaşanabilir bir dünya bırakmak adına Aksaray Belediyesi olarak gereken tüm hassasiyeti göstermekteyiz. Doğaya ve çevreye olan sorumluluğumuzun farkındayız. Almış olduğumuz ‘Sıfır Atık Belgesi’ bu çalışmaları ne kadar doğru gerçekleştirdiğimizin bir göstergesi. Çalışmalarımızı sürdürecek ve bu çalışmaların tüm il geneline yayılmasını, vatandaşlarımızın da sıfır atık konusunda daha fazla bilinçlenmesini yeni yapacağımız projelerle yakın zamanda sağlayacağız.’’ İfadelerini kullandı

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER