Aksaray tahinlisi köpük helva şerbetli pide coğrafi işaretlerle tescillenecek

Aksaray tahinlisi köpük helva şerbetli pide coğrafi işaretlerle tescillenecek

Aksaray Belediyesi, Aksaray’a özgü ürünlerinin tescillenmesi ve markalaştırılması için 3 gıda ürünü ile Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaatta bulunmuştu. Türk Patent ve Marka Kurumu ‘Aksaray Tahinlisi’, ‘Köpük Helva’ ve ‘Şerbetli Pide’nin tescillenmesi için incelemelerini sürdürüyor.

Belediye Başkanı Evren Dinçer, sadece Aksaray yöresine has lezzetlerin başında gelen ‘Aksaray Tahinlisi’, ‘Köpük Helva’ ve ‘Şerbetli Pide’nin coğrafi işaretlere tescillenmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu incelemesinin sürdürdüğü belirtti.

Yöresel niteliğe sahip ürünlerin kültürel ve ekonomik açıdan korunmasını sağlamak için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunduklarını ifade eden Başkan Dinçer, yöremize has bütün lezzet ve tatların koruma altına alınacağını bildirdi.

Aksaray’ın zengin bir mutfak kültürü olduğunu aktaran Başkan Dinçer, yeni gıda ürünlerinin coğrafi işaretlere dahil edilmesi için çalışmaların devam ettiğini açıkladı.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER