asü covid -19 salgınının spor ekonomisine etkisini araştırdı

asü covid -19 salgınının spor ekonomisine etkisini araştırdı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Spor ve Sağlık Alanında İhtisaslaşma Koordinatörlüğü, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Niğde ve Nevşehir illerini kapsayan “TR71 Düzey 2 Bölgesi” özelinde, COVID-19 salgınının spor ekonomisine etkisini araştırdı.

Antrenör, kulüp çalışanı, spor işletmecisi ve otel çalışanlarıyla yapılan araştırma, bölge açısından çarpıcı sonuçlar içeriyor. Anket çalışmasına katılanların yüzde 85’i, salgın sürecinde spor tesislerinde bulunan kantin ve büfe gibi işletmelerin kapalı halde bulunmasının bölge ekonomisini olumsuz etkilediğini düşünürken, yüzde 84’ü ise salgının bölge spor turizmini ve tanıtımını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor. Bahsi geçen araştırmanın “COVID-19 Salgınının TR71 Düzey 2 Bölgesi Spor Ekonomisine Etkisinin Araştırılması” başlığıyla bir rapor haline getirildiğini söyleyen ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, çalışmaya dair bilgiler aktardı. Amaçlarının, salgınının bölge spor ekonomisine olası etkilerine ait değerlendirmelerin kayıt altına alınması ve sportif faaliyetlerin bölge için önemini vurgulamak olduğunu kaydeden Rektör Şahin, “Çalışma, bölgeyi kapsaması ve bütüncül bir yaklaşım içermesi bakımından önemlidir. Salgın nedeniyle bölgedeki pek çok sportif organizasyon iptal edildi veya ertelendi. Bu durum sporcuların, kulüplerin, takımların ve dolayısıyla izleyicilerin bahsi geçen şehirlere girişini ciddi biçimde sınırladı, kimi sektörlerde daralma yaşandı, bölge ekonomisi etkilendi… Hazırlanan rapor, tüm bu detayları bilimsel veriler ışığında ortaya koymanın ötesinde, sporun bölge ekonomisindeki önemini ve çözüm odaklı uygulama ve önerileri de kapsamaktadır” dedi.

Raporun hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Prof. Şahin, spor ve sağlık alanındaki ihtisaslaşma çalışmaları kapsamında, somut proje üretimlerinin sürdüğünü de vurguladı.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER