asü'de hücresel tedavi için yeni bir malzeme üzerinde çalışıyor

asü'de hücresel tedavi için yeni bir malzeme üzerinde çalışıyor

Hücresel düzeyde tedavilerin, çoğu hastalığın çözümünde yüksek bir başarı sağladığını ancak, bu tedavi yöntemi uygulanırken materyal gönderimi sağlayan taşıyıcılarda hücreye ekstra yük ve zarar verebilen kimyasalların da kullanılabildiğini söyleyen Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Odabaşı, hücre dostu yeni taşıyıcılar geliştirmek üzere bir proje üzerinde çalıştıklarını söyledi.

“Kanser Hücrelerine Yönlendirilmek Üzere Peptit Temelli Biyopolimerik Nanomalzemelerin Hazırlanması” başlıklı projesine ilişkin bilgiler veren ASÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Odabaşı, projeyle hücresel tedavide yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını hedeflediklerini söyledi. Hücresel düzeyde tedavide hücre içine genetik materyal ve ilaç gönderimi yapıldığını ve bu sayede çoğu hastalığın çözümünde yüksek bir başarı elde edildiğini kaydeden Mehmet Odabaşı, “Ancak, genetik materyal veya ilaç gönderimi sağlayan taşıyıcılar hazırlanırken hücreye büyük oranda yük ve zarar verebilen kimyasallar da kullanılabilmektedir. Biz, geliştirdiğimiz proje kapsamında, 100 nanometre ve altında boyutlara sahip, aminoasit temelli yani hücreye dost malzemeler tasarlamayı planlıyoruz” dedi. Malzemelerin sentezlenmesinde Dr. Betül Bozdoğan’la birlikte çalışacaklarını ve ASÜ’deki laboratuvar imkânlarını kullanacaklarını söyleyen Prof. Odabaşı, hücre uygulamalarının ise proje ortağı Belarus Ulusal Bilimler Akademisi’nde gerçekleştirileceğini belirtti. Sentezleyecekleri malzemelerin farklı alanlarda kullanımı için Macaristan’daki önemli bir çalışma grubuyla da anlaşma yaptıklarını ifade eden ASÜ Öğretim Üyesi Odabaşı, doktora öğrencileri Burcu Acet ve Emrah Dikici’nin tezlerinin de proje kapsamında gerçekleşeceğini ve bu öğrencilerin dört aylık süreyle, alanda çalışma yapmak üzere yurtdışında bulunacaklarını söyledi. Dünyanın farklı yerlerinde hücre yönlendirmeli nano-malzeme çalışan önemli grupların peptit temelli yapılarla ilgilendiklerini anımsatan Prof. Odabaşı, elde edilecek bulgularla hücresel tedavide yeni yaklaşımların ortaya çıkmasını hedeflediklerini iletti.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, projeleri münasebetiyle Prof. Odabaşı ve ekibini tebrik ederek, çalışmalarında başarılar diledi.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER