ASÜ'den 6 isim '' dünyanın en etkili bilim insanları'' listesinde

ASÜ'den 6 isim '' dünyanın en etkili bilim insanları'' listesinde

Aksaray Üniversitesi’nin (ASÜ) farklı okullarında görev yapan altı bilim insanı, PLOS Biology Dergisi’nin yayınladığı “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer alarak önemli bir başarı elde etti.

Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları listesi, ABD’de bulunan Stanford Üniversitesi’nin koordinatörlüğünde, ABD’li ve Hollandalı bilim insanlarından oluşan bir ekip tarafından, çeşitli bilimsel kriterlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Liste hazırlanırken, alanında en az beş makale yayınlamış yedi milyon bilim insanının akademik performansı değerlendirildi ve 1996-2019 yılları arasında, “Scopus Özet” ve “Atıf Veri Tabanı” üzerinden elde edilen bilgilere göre, dünyanın en fazla atıf alan 100 bin bilim insanı belirlendi. Makale sayısı, atıf sayısı, yazar sırası, yazar sayısı, h-endeksi, çok yazarlı yayınların hm-endeksi, atıf/makale oranı gibi bilimsel göstergeler ışığında yapılan hesaplamaların ardından, her bir bilim insanının çalışma alanı için “Yıllık Etki” ve “Kariyer Boyu Etki” şeklinde iki tür sıralama listesi oluşturuldu. Buna göre; Fen Edebiyat Fakültesi’nden Doç. Dr. Talat Baran ve Prof. Dr. Murat Kaya “Kimya” alanında; Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’ndan Doç. Dr. Tolga Taner ve Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Işık “Stratejik Teknolojiler ve Etkinleştirme” alanında; Mühendislik Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Karataş “Mühendislik” alanında ve Veteriner Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Neşe Hayat Aksoy “Klinik İlaç” alanında listeye girme başarısı gösterdi.

ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, önemli bir listeye girme başarısı gösteren tüm bilim insanlarını tebrik etti ve başarılı çalışmalarının devamını diledi. Şahin, akademik bakımdan ASÜ’nün büyüme ivmesinin her geçen gün biraz daha arttığını da vurguladı.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER