E-Aksaray ansiklopedisi için hazırlıklar başladı

E-Aksaray  ansiklopedisi için hazırlıklar başladı

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, e-Aksaray Ansiklopedisi için elektronik ortamdaki hazırlıkların başladığını, 2021 yılından itibaren sürecin hızlanacağını ve Aksaray’a özgü, bilimsel denetimden geçmiş, özet ve anlaşılır bir külliyatın şekillenmeye başlayacağını söyledi.

ASÜ Senato Toplantısı öncesinde, bu yıl elektronik ortamda gerçekleştirilen “Beşinci Aksaray Sempozyumu”nun düzenlenmesine ve başarıyla tamamlanmasına katkıda bulunan isimlere “Teşekkür Belgesi” takdimi yapıldı. Burada kısa bir konuşma yapan ASÜ Rektörü Şahin, Sempozyumun, Aksaray’ın tüm detaylarının çalışıldığı bir organizasyon olduğunu ve burada ortaya çıkan bilgilerle bir e-Aksaray Ansiklopedisi oluşturmak istediklerini belirtti. Buna ilişkin elektronik ortamdaki hazırlıklarının başladığını da kaydeden Prof. Şahin, “2021’den itibaren olabildiğince hızlı bir şekilde e-Aksaray Ansiklopedisi ilerleyecek. Burada, pek çok yerde bulunabilecek bilgilerden ziyade, Aksaray’la ilgili olan, farklı disiplinleri içeren kişi, kurum, olay ve kavramlara odaklanacağız. Örneğin; jeoloji dendiğinde bir Hasan Dağının veya Ihlara Vadisinin; mimari dendiğinde bir Ulu Caminin; edebiyat dendiğinde Aksaraylı bir yazarın, şairin; spor dendiğinde iz bırakmış Aksaraylı bir sporcunun; siyaset dendiğinde Aksaray’ın yerel idarecilerinin, siyasetçilerinin; ziraat dendiğinde yöreye has bitkilerin; tarih dendiğinde Aksaray’a dair olayların bu ansiklopedide yer alması lazım” dedi. Aksaray Sempozyumu’nun başlangıçta sosyal bilimler ağırlıklı olduğunu, bu yıl ise kapsamın genişletildiğini anımsatan Şahin, bu durumun, Aksaray’la alakalı, farklı bilimsel disiplinleri içeren çalışmalara erişmeyi sağlayacağını ve böylece ansiklopedi içeriğinin genişleyeceğini belirtti. Ansiklopedideki bilgilerin özet ve anlaşılır bir biçimde olmasına özellikle dikkat edileceğini kaydeden ASÜ Rektörü, “Olmayanı yazmak ve Aksaray’la anılan olgular üzerine yoğunlaşmak gerekiyor. Bir sıfırdan büyüktür ve ilk madde yazıldığında, başladığımız yerden daha iyi bir yerdeyiz demektir. Aradan zaman geçtikçe yazılan madde sayısının arttığını ve ortaya çok güzel bir ürünün çıktığını görmeye başlayacağız” dedi.

Rektör Şahin, konuşmasının ardından, Sempozyumun başarıyla düzenlenmesine katkıda bulunan isimlere “Teşekkür Belgesi” takdiminde bulundu.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER