Kapadokya’nın ‘Efes’i olmaya aday Antik Mokissos (Nora) şehrinde 30 yılın ardından çalışmalar yeniden başlıyor

-1990 yılında Alman arkeoloji ekibinin yaptığı ilk çalışmanın ardından içerisinde binden fazla yapı, 32 kilise bulanan Antik Mokissos (Nora) şehrinin Aksaray turizmine kazandırılması için çalışmalar yeniden başlatılıyor

Kapadokya’nın ‘Efes’i olmaya aday Antik Mokissos (Nora) şehrinde 30 yılın ardından çalışmalar yeniden başlıyor

M.Ö 5. Yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Doğu Roma İmparatorluğunun bölgedeki en önemli kentlerinden olan Antik Mokissos Şehrinde (Nora) arkeolojik kazıların yeniden başlatılması için çalışmalar başlatılıyor.

Mokissos (Nora) Antik Kenti'nde Aksaray İl Kültür Müdürlüğü bünyesinde ve Aksaray Müze Müdürlüğü başkanlığında Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Tolga Uyar’ın bilimsel danışmanlığındaki bir ekip tarafından araştırma; haritalama, mimari belgeleme çalışmaları tamamlandı.

Vali Hamza Aydoğdu Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Tolga Uyar ile Nora Antik kentinde incelemelerde bulundu.

Vali Aydoğdu: ‘Hep beraber antik kente sahip çıkacağız’

Vali Aydoğdu Hasandağı eteklerinde kurulan antik kentin yapılacak arkeolojik kazıların ardından turizme açılması için girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Bilim insanlarının yaptıkları incelemelerde Antik Nora Şehrinin Kapadokya bölgesinde geniş alanda kurulan ve kalıcılığını koruyan en önemli ören yerlerinden olduğunun belirlendiğini ifade eden Vali Aydoğdu; “Kültür Bakanlığımız, hocalarımız ve Valiliğimiz hep beraber bu antik kente sahip çıkacağız. Antik çağ kalıntılarına, tarihine, dokusuna sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmamız gerekiyor”dedi.

-30 yılın ardından ilk çalışmalar yapıldı

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr.Tolga Uyar’da yaptığı açıklamada Viranşehir olarak bilinen Antik Mokiosos (Nora) şehrinin Helenistik döneme kadar uzandığını söyledi.

1990 yılında Alman bir ekip tarafından yapılan incelemelerin ardından Antik kentte yeniden çalışma başlatıldığını ifade eden Uyar, antik metinlerde adı geçen kentin Doğu Roma İmparatorluğu döneminde bölgesel başkentlerden bir tanesi olduğunu söyledi.

-Bölge ‘Efes’ olmaya aday bir yer

Antik Coğrafyası ve tarihi ile bölgenin Efes Antik Kenti olmaya aday bir yer olduğunu kaydeden Uyar; “O dönemde burada bin adet sivil konut inşa edilmiş. Dolayısıyla 5. ve 6. Yüzyılın en yoğun nüfuslu kentlerinden bir tanesi Nora antik kentiydi. Bu şehir Kapadokya bölgesinin en geniş ve bugüne kadar en iyi korunmuş ören yerinden olduğunu görüyoruz. Bakanlığımızın destekleriyle bura da bir kazı çalışması başlatma çabasındayız’ dedi.

200 hektar alanda kurulan antik kente konutlar dışında, yıkıntı halinde olanlarla birlikte yaklaşık 32 tane kilise yapısı, 20 sarnıcın tespit edildiğini kaydeden Uyar; mimarileri esas alınarak incelenen kiliselerin yaklaşık olarak 6. yüzyılın ortası ile erken 7. yüzyıl arasında inşa edildiğini bu yapıların Bizans mimarisinin ortak dönemsel karakterlerinden bazılarını yansıttığını aktardı.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER