otizmli çocuklar bilim merkezinde eğlenirken öğrendi

otizmli çocuklar bilim merkezinde eğlenirken  öğrendi

BAŞKAN DİNÇER; ‘’OTİZM EKSİKLİK DEĞİL FARKLILIKTIR’’

Aksaray Belediyesi 2 Nisan Dünya Otizm farkındalık gününde Otizmli çocukları Bilim Merkezinde birbirinden farklı etkinliklerle buluşturdu.

Tacin Mahallesinde bulunan Bilim Merkezinde otizmli çocuklara yönelik yapılan etkinlik Aksaray Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ve Bilim Merkezi iş birliğinde gerçekleştirildi. Rehabilitasyon Merkezlerinde eğitim alan otizmli 40 çocuk Bilim Merkezinde çalışmalar yaptı.

Otizmli çocuklara Bilim Merkezi içerisindeki sergi galerisinde farklı temalarda bilimin temel ilkelerini deneyimleme imkânı sunuldu. Ayrıca çocuklara atölye ve laboratuvarlar da kendi ürünlerini üretmeleri için eğitmenler tarafından rehberlik edildi. Eğitmenlerin kontrolünde çalışmalar yapan Otizmli çocuklar Stem atölyesinde kendi parfümlerini ürettiler, tasarım atölyesinde ise kâğıt telkâri sanatı ile kendi el becerilerini geliştirdiler. Çocuk kütüphanesinde düzenlenen LEGO atölyesinde hayal dünyalarındaki objeleri tasarlama imkânı buldular.

2 Nisan Dünya Otizm farkındalık gününde Otizmli çocuklara yönelik yapılan programı değerlendiren Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklama toplumun dezavantajlı tüm guruplarının her zaman yanında olduklarını Belirtti. Başkan Dinçer yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; ‘’Otizmli çocuklarımızın tek tedavisi yoğunlaştırılmış eğitimdir. Biz de bu sebeple bu çocuklarımızın eğitim alabileceği ve sosyallik kazanacağı yaşam alanları yapıyoruz. Bilim Merkezimizde otizmli çocuklarımızın eğitmenlerin rehberliğinde üretmiş oldukları ürünleri gördük. Biz inanıyoruz ki onlar çok daha fazlasını başarabilirler her zaman onların yanında olacağız ve bu farklılığı birlikte aşacağız. Ailelerimizin ve toplumumuzun şunu bilmesini isteriz ki Otizm eksiklik değil farklılıktır.

Farklılıkları birlikte fark edelim ve onların sevgi dolu enerjilerini hissedelim.’’ Dedi.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER