sanayi işletmelerin dikkatine

sanayi işletmelerin dikkatine

6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde artık elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz İl Müdürlüklerimize elden müracaata gerek kalmaksızın Sanayi Siciline ilişkin;

· İlk Kayıt,

· Adres Değişikliği,

· Unvan/Nev’i Değişikliği,

· Kapasite Bilgisi Değişikliği,

· Vize Başvurusu,

· Belge Kayıt İptali,

· Yıllık İşletme Cetveli

İşlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabilecekler ayrıca sistemden Sanayi Sicil Belgelerinin çıktısını alarak kullanabileceklerdir. Bununla birlikte ellerinde bulunan mevcut matbu form halindeki Sanayi Sicil Belgelerini vize süresi bitimine kadar kullanabileceklerdir. Ancak elektronik belge ile matbu form halindeki belge karşılaştırılarak, bilgilerde değişiklik tespit edilmesi durumunda İl Müdürlüğümüzden bilgi alabilirler.

E-Belge Sistemine giriş için bir defaya mahsus aşağıdaki adımlar izlenerek kaydın gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

1-sanayisicil.sanayi.gov.tr internet adresine gidilir,

2-“e-devlet ile giriş” butonu tıklanır,

3-E-Devlet sayfası girişi için “Uygulamaya Git” butonu tıklanır,

4-Açılan sayfanın sol taraftaki listedeki “Belge No İle İşletmemi Getir” butonu tıklanır,

5-Açılan sayfada yer alan;

a)Vergi Numarası (tüzel firmalar vergi, gerçek kişiler TC No),

b)Sanayi Sicil Belge Numarası (belgenin üst tarafındaki 6 rakamdan oluşan sayı) bilgileri yazılır ve “İşlemi Yap” butonu tıklanarak kayıt işlemi tamamlanmış olur.

6-Daha sonraki zamanlarda sisteme giriş yapılacağı zaman e-devlet kısmındaki adımlardan sonra Sanayi Sicil Sistemi sayfasına girildiğinde sol taraftaki listede yer alan “Kayıtlı İşletmelerim” butonu tıklandığında firma bilgileri gelecektir(her seferinde vergi no ve belge no yazmaya gerek yoktur).

Firmalarımızın Sanayi Sicil Belgesinin sağladığı avantajlardan yararlanabilmeleri için vize sürelerini geçirmemeleri ve belge üzerindeki bilgilerinde değişiklik olduğunda en geç bir ay içerisinde başvurularını yapmaları veya İl Müdürlüğümüzle iletişime geçmeleri, İdari Para Cezasına maruz kalmamaları noktasında önemlidir.

Konu ve diğer tüm Sanayi Sicil konularında İl Müdürlüğümüz ilgili personeli ile 444 61 00 (26804) numaralı telefondan bilgi alabilirler.

Refik TEZCAN İl müdürü

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER