ulu cami ışıklandırma çalışmaları ile göz alıcı hale geldi

ulu cami ışıklandırma çalışmaları ile göz alıcı hale geldi

TARİHİ ULU CAMİ’DE YAPILAN IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

ULU CAMİ IŞIKLANDIRMA ÇALIŞMALARI İLE GÖZ ALICI HALE GELDİ

BAŞKAN DİNÇER TARİHİ ULU CAMİ KADİM ŞEHRİMİZİN SİMGESİDİR

Aksaray’ın binlerce yıllık tarihi geçmişinin izlerini üzerinde bulunduran Tarihi Ulu Cami’nin dış cephesinde ve minaresinde yapılan dekoratif ışıklandırma çalışmaları tamamlandı.

Aksaray Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde Ulu Cami’de başlatılan ışıklandırma çalışması ile caminin tüm dış cepheleri ve minaresi ışıklandırıldı. Yapılan çalışma ile tarihi Ulu Cami ihtişamlı bir görünüme kavuştu.

Anadolu Selçuklu Beyliklerinin tipik süslemeleri ile bezenmiş Ulu Cami Selçuklu mimarisinin Aksaray’daki en güzel örneklerinden biridir. Kılıçarslan'ın oğlu Rükneddin Mesud tarafından yaptırılan caminin üzerinde kullanılan mimari motifler ışıklandırma çalışmaları ile daha fazla belirgin hale getirildi. Şehrin binlerce yıllık geçmişine ışık tutan bu tarihi yapı ışıklandırma çalışmaları ile göz alıcı hale geldi.

Şehir merkezinde bulunan tarihi cami, külliye, han, hamam ve köprü gibi eserleri restore ederek kullanıma açan Aksaray Belediyesi yüzyıllardır kullanılan tarihi Ulu Camiye de ışıklandırma çalışması yaptı.

Ulu Cami’de yapılan ışıklandırma çalışması ile dış cephede kullanılan mimari incelikler ortaya çıktı. Selçuklu mimarisinin motiflerini üzerinde barındıran Ulu Camii de yapılan ışıklandırma çalışmaları ile dönemin taş oyma sanatı ile işlenmiş duvarlar görünürlük kazandı.

Yapılan çalışma ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Belediye Başkanı Evren Dinçer yaptığı açıklamada şehrin tarihi, kültürel, sosyal tüm değerlerini ortaya çıkartmak ve eksikliklerini gidererek eski ihtişamına kavuşturduklarının altını çizdi. Tarihi Ulu Caminin Aksaray’ın bir simgesi olduğunu ve bunun içinde bina üzerindeki her bir motifin görünür olması gerektiğinin altını çizdi. Işıklandırma çalışmalarının caminin tüm cephelerinde ve minaresinde yapıldığını belirtti.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER