Uluslararası Aksaray sempozyumu başladı

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ASÜ Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla organize edilen “5’inci Uluslararası Aksaray Sempozyumu” başladı.

Uluslararası Aksaray sempozyumu başladı

Aksaray Valiliği, Aksaray Belediyesi, Aksaray Üniversitesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ASÜ Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi katkılarıyla organize edilen “5’inci Uluslararası Aksaray Sempozyumu” başladı.

Aksaray Üniversitesi konferans salonunda başlayan törene Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer, ASÜ Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Doğan ve akademisyenler katıldı.

Pandemi sürecinde göz önünde bulundurularak sosyal mesafe kurallarına uygun başlatılan sempozyumda elektronik ortamda dahil farklı sanal salonlarda Aksaray’la alakalı 64 bildiri sunulacak.

Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi sorumlusu öğretim görevlisi Dr. Mehmet Sami Yıldız, bu yıl 5’incisi düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumunda çok farklı konuların ele alındığını bildirdi. İlk olarak 2016 yılında başlayan sempozyumda şu ana kadar 335 bildiri sunulduğunu açıkladı.

Kültür Turizm Müdürü Mustafa Doğan ise Aksaray tarihi ve kültürel yapısı ile bilimsel verilere ihtiyaç olduğunu ve bu sempozyumunda bu bilgilere ortaya çıkmasında önemli rol oynadığını ifade etti.

Sempozyumun önemi ve düzenleme amaçlarına dair bilgiler veren ASÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Somuncu Baba’nın Aksaray’ın önemli değerlerinden birisi olduğunu söyledi. Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, Somuncu Baba Tarih ve Kültür Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi aracılığı ile birçok çalışmalar yürüttüklerini söyleyerek “Aksaray’ın kültürü, tarihi, siyaseti, turizmi, mimarisi, ovaları, dağları, hayvancılığı, tarımı, oyası, çemberi. Aklınıza ne geliyorsa, tüm detaylar bu sempozyumun konusunu oluşturuyor.

Ayrıca Aksaray’la ilgili bir e-ansiklopedi çıkaralım istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalara başladık. Hedefimiz, akademik denetimden geçmiş bir bilgi stoku oluşturmak. Şu ana değin oldukça yoğun bir malzeme oluşmuş durumda. İleride, Aksaray’ın her şeyini kapsayan güzel bir ansiklopedi ortaya çıkmış olacak” dedi. Rektör Şahin, vefa projeleri kapsamında şehitler, gaziler ve Aksaray’ın hafızası konumunda olan isimlerin hayat hikâyelerinden oluşan belgeseller hazırladıklarını da anımsatarak, “Şehrimize ilgili bir dizi vefa projesini ortaya çıkarmış olmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu sempozyumun düzenlenmesine katkı sunan Valiliğimiz, Belediyemiz, Kültür Turizm Müdürlüğümüz başta olmak üzere, katkı veren herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Evren Dinçer ise açılış törenindeki konuşmasında, düzenlenen organizasyonun Aksaray’ın sosyal ve beşeri sermayesine, bilim dünyasına çok güzel katkılar sunacağını ifade etti. Başkan Dinçer konuşmasının devamında “5’incisi düzenlenen Uluslararası Aksaray Sempozyumunun

hem bilim dünyamıza, şehrimize yenilikler katmasını temenni ediyorum. Aksaray’ımızın sadece Somuncu Babasıyla değil tüm değerleriyle ve farklı başlıklar altında incelenmesi, bilimsel araştırma yapılması şehrimizin vizyon ve misyonunu ortaya çıkartacaktır. 399 akademisyenin farklı konulardaki makaleleri bilim dünyasına katkı sunması anlamı çıkıyor. Elbette ki çıkan sonuçlar şehrimize çok değerli katkılar sunacaktır. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu da, Sempozyumda alanında uzman kişilerin Aksaray her yönüyle inceleyecek olması önemli bir arşiv ve akademik kaynağın ortaya çıkmasına vesile olacağını bildirildi. Her şeyin kayıt altına alınmasının milli bir hafıza ve kimlik oluşturacağını belirten Aydoğdu, “Yaşadığımız şehri iyi tanımak doğru hizmet üretme imkânı verir. Doğru hizmetse şehri cazibe merkezi yapar. Bu da bilgiyle olur. Bilgi en büyük güçtür.

Aksaray zengin bir tarih, eşsiz bir coğrafya ve derin bir manevi dokuya sahiptir. Aşıklı Ören yeri ile başlayan binlerce yıllık bir geçmişi sinesinde barındırır. Doğu ve batı medeniyetlerinin tam ortasında olması nedeniyle farklı kültürlere beşiklik yapar. Bunun yanı sıra Aksaray, tarımsal anlamda da gizli bir lokomotiftir. TÜİK verilerine göre geçen yıl Türk ekonomisine 6.1 milyar lira katkı sağlamıştır. Türkiye genelinde yoncada birinci, kabak çekirdeği, sarımsak ve ay çekirdeğinde ise üçüncü sıradadır. Türkiye süt üretiminin yüzde 25’ini tek başına karşılayan bir güçtür Aksaray. Ayrıca tarihte yetiştirdiği âlim, kültür ve sanat adamlarıyla ‘Kubbetül İslam’ olarak anılan şehirlerin de başında gelir. Aksaray, gerçek manada Anadolu’nun özeti hatta özüdür. Bu özü korumak herkese ortak bir sorumluluk yüklemektedir” dedi.

2 gün boyunca devam eden 5’inci Uluslararası Aksaray Sempozyumunda sosyal bilimler, eğitim bilimleri, fen bilimleri ve temel matematik, filoloji, güzel sanatlar, hukuk, ilahiyat, planlama ve tasarım, mühendislik, sağlık bilimleri, sosyal bilimler, beşeri ve idari bilimler, ziraat, orman ve su ürünleri ile spor bilimleri alanlarında hazırlanan bildiriler de yer aldığı bildirildi.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 Aksaray doğumluyum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER