yabancı öğrenci oranlarında ASÜ bölgesinde üçüncü

yabancı öğrenci oranlarında ASÜ bölgesinde üçüncü

Rektör Prof. Dr. Yusuf Şahin, Aksaray Üniversitesi’ndeki (ASÜ) yabancı uyruklu öğrencilerin Türk öğrencilere oranının yüzde 5,4 ile Türkiye ortalamasının üstünde olduğunu söyledi. Bu oranla ASÜ, bölgesinde, 2000 yılından sonra kurulan, Ankara ve Kayseri gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerin ardından üçüncü sırada yer alıyor.

ASÜ’de hâlihazırda yaklaşık 22 bin öğrenci var ve bu öğrencilerin bin 178’i yabancı uyruklu. Türkiye ortalamasının yüzde 2 olduğunu ve ASÜ’nün Türkiye ortalamasının üzerinde bir noktada yer aldığını kaydeden Rektör Şahin, “Üniversitemiz 2016’dan bu yana Türkiye ortalamasının üzerinde bir orana sahip. 2016-2017 döneminde ülke genelinde yabancı uyruklu öğrencilerin Türk öğrencilere oranı yüzde 1,5 iken ASÜ’de 3,4; 2017-2018 döneminde ülke genelinde 1,6 iken ASÜ’de 3,6; 2018-2019 döneminde ise ülke genelinde yüzde 2 iken ASÜ’de 5,4 olarak gerçekleşti” dedi. ASÜ’nün, bölgesinde, 2000 yılından sonra kurulan, Ankara ve Kayseri gibi büyükşehirlerdeki üniversitelerin ardından üçüncü sırada yer aldığını anımsatan Şahin, “Üniversitemiz toplam 125 devlet üniversitesi arasında 22’nci, devlet-özel tüm yükseköğretim kurumları arasındaysa 39 sıradadır. Çalışmalara katkı sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz” dedi. Uluslararası öğrenciler konusunun birkaç açıdan önemli olduğunu ve bu sürecin her safhasını titizlikle değerlendirdiklerini kaydeden Rektör Şahin, “Üniversite evrensel şehir anlamına gelmektedir. Farklı kültürler, farklı yaklaşımlar, farklı anlayış biçimleri, yeni bilgiler ve tüm farklılıkların ortak noktada buluşması, üniversitenin temel anlamıyla doğrudan örtüşmektedir. Öte yandan Türkiye, bayrağının gölgesi sınırlarının ötesine düşen bir ülkedir. Geniş bir gönül coğrafyamız ve tarihi kökleri derinlerde olan kültürel bağlarımız var. Biz, uluslararası öğrenciler konusuna bu açılardan bakıyor ve adımlarımızı bu doğrultuda atıyoruz” dedi. Peyderpey öğrenci sayısının ve ülke çeşitliliğinin arttığını da vurgulayan ASÜ Rektörü, kontrollü bir büyüme stratejisi izlediklerini, gerek fiziki imkânlar gerek barınma olanakları gerek akademik ortamlar ve en önemlisi de Türkçe öğretimi gibi tüm detayları göz önünde bulunduruyoruz. Veriler, doğru adımlar attığımızı ve Türkiye ortalamasının üzerinde bir noktada olduğumuzu gösteriyor” dedi.

ASÜ’de 48 farklı ülkeden bin 178 yabancı uyruklu öğrenci, ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim alıyor.

Hilmi Alper

15 Eylül 1969 doğumluyum. Aksaray Merkez Büyük Bölcek mh doğdum. Öğretimimi Aksaray’da tamladım evliyim 3 çocuk babasıyım 1990 ve 2017 yılları arasında devlet mercilerinde görev yaptım 27 yıllık devlet dairelerindeki tecrübelerimi kendi iş yerimde uyguluyorum. Şu anda gayrimenkul otomotiv ve ayrıca Türkiye Kulisi Haber merkezi Aksaray İl temsilcisi olarak görevimi severek yapıyorum. Çevremdeki olaylara karşı duyarlı, araştırmayı seven, bir insanın zamanla değil de öğrendiği her bilgi ile biraz daha büyüdüğünü düşünen meraklı bir kişiliğe sahibim. Etrafımdaki yenilikleri hemen fark eden ve bu konuda araştırmalar yaparak bu yeniliği öğrenmeye çalışan bir karakterim var. Olaylara önce kendi bakış açım ile sonra karşımdakinin bakış açısı ile ve en son olarak ise dışarıdan izleyen bir insanın bakış açısı ile bakarım. İnsanlar ile konuşmayı çok seven, sorulan sorulara büyük bir zevkle cevap veren, en iyi olmak için elimden geleni yapan bir kişiliğe sahibim. Hayatımda her zaman yeniliklere açık ileri görüşlü bulunduğu ortama hemen adapte olabilen bir kişiliğe sahibim ileri görüşlülüğümün bana kazandırdığı yenilikler ile daha da ilerleyeceğime inanılıyorum. Türkiye kulisi Aksaray İl Temsilcisi Hilmi ALPER


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER