Bana Iphone Alır Mısın Baba

Yeni Nesil Savaş

İnsanoğlu var olduğu günden beri savaşlar süre gelmiş; taşla sopayla başlamış, ok, sapan, kılıçla devam etmiş. Sonrasında sanayi devrimi gerçekleşmiş ve devreye top, tüfek girmiş, uçakla tepeden bombalar yağdırılmış .Günümüzde bu tarz konvansiyonel silahlar son dönemini yaşıyor, artık savaşlar kodla, yazılımla yapılıyor öyle ki kullanılan topların da, uçakların da, savunma sistemlerinin de yazılım var. Ama bahsettiğim esas savaş burada değil. Artık ülkeler birbirini yazılımla vuruyor, son örnek Huawei; dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi, aslında onun en büyük ikinci telefon üreticisi olması savaşılmasına sebep olan durum değil zira dünyanın en büyüğüSamsung da Amerikan değil, esas neden onun dünyanın en büyük ikinci süper gücü olan Çin’e ait olması, bu öyle bir savaşki ülkelerin ekonomisini bozmak üzere kurulmuş. ABD’nin uygulamaya aldığı son yaptırımlar neticesindeGoogle artık Huawei’ye işletim sistemi desteği vermeme kararı aldı, akabinde bir konsorsiyum olan sd kart üreticileri de desteği kesti, bu sebepten dolayı artık Huawei, telefonlarında sd hafıza kartı ve Android işletim sistemini kullanamayacak, bir çok kişi bunun Huawei’nin sonunu getireceğini düşünmüş olabilir ama ben aksini düşenenlerdenim, öyle ya kötü komşu mal sahibi yapar derler, Huawei kendi yazılımını üretip artık bu bağımlılıktan kurtulacak ve muhtemelen peşinden Xiaomi ve Meizu da gelecek. Bahsettiğim markalar dünyanın dördüncü ve beşinci en büyük telefon üreticileri ve bence bu savaşın asıl kaybedeni Abd olacak. Bu durum bize yazılımın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Öyle ki elimizdeki akıllı telefonlar, masamızdaki bilgisayarlar yazılım olmazsa işe yaramaz elektronik kartlardan ibaret.


La Trio Joubran

Samir, Adnan ve Wissam Joubran adında üç kardeşten oluşan bir müzik grubu. O kadar güzel çalıyorlar ki sizi bambaşka diyarlara götürüyorlar. Udun o muhteşem sesi ruhunuza işliyor, ritimlerin içinde adeta kayboluyorsunuz.Aileleri kuşaklar boyu enstrüman yapımı ve icrasıyla meşgul olmuşlar, bu yüzden müziğe, sese ve enstrümanlara çok hakimler. İstanbul’da verdikleri konserin sonunda bir udu iki kişi çalarak herkesi kendilerine hayran bırakmışlar. Ayrıca çok mütevazı insanlar. Umarım Türkiye’ye daha sık gelirler ve müziklerini daha çok duyulurlar.


Bana Iphone Alır Mısın Baba

Bundan yıllar önce Çocuklar Duymasın dizisinde Havuç karakterinin talebiydi, tabii o zamanlar ailenin cep telefonu almaması kısmen işe yarar sonuçlar veriyordu, bir mantığı vardı. Sonuçta çocuk bu kiminle konuşacağı, ne yapacağı belli olmaz dolayısı ile zararlı kişilerle iletişim kurmasını engellemenin bir yoluydu ona cep telefonu vermemek, fakat bu durum günümüzde kısmen hükmünü yitirdi; çünkü muhtemelen ona zaten bir tablet ya da bilgisayar alınmıştır ve eğer bir tableti varsa bunun cep telefonu sahibi olmasından hiç bir farkı yok, çünkü cep telefonu ile yapılacak her şey tabletle de yapılabilir. Bence aksine çocuğunuza cep telefonu alın, en azından yanınızda değilken sizinle iletişim kurabilir ya da içine kuracağınız uygulama ile anlık olarak konum bilgisini görebilirsiniz, böylelikle çocuğunuzla iletişiminiz hiç kopmaz. Gelelim çocuğunuzu internetin kötü yanlarından korumaya, bunun için yine çeşitli uygulamalar var; evinize güvenli internet alın ya da uygulama mağazalarına şifre koyun ve sizin onayınız dışında uygulama kuramasın, arada telefonunu karıştırın. Malum onlar daha çocuk ve sürekli kontrol edilmeli.


Güzel Söz

İnsan, Bir İnsanla İnsandır.

YORUM EKLE