Bilim İnsanı Albert Einstein'ın Bilinmeyen Gerçeklerini Siz Biliyor Musunuz?

Fizik alanındaki icatları ile tarihteki önemli bilim insanlarından biri olan Albert Einstein'ın bebeklik, çocukluk ve gençlik yıllarında ki garipliklerini biliyor muydunuz? Albert Einstein'ın hayatının bilinmeyen gerçeklerinden sadece bir kesitle bile oldukça şaşıracaksınız.

Bilim İnsanı Albert Einstein'ın Bilinmeyen Gerçeklerini Siz Biliyor Musunuz?

Albert Einstein, Güney Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası başarılı bir iş adamı değildi. Küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibiydi. Özellikle Beethoven'in piyano parçalarını çalmak en büyük tutkusu olan annesinin dünyası müzikti. Aile Musevî kökenliydi, ama dinsel bağnazlıktan uzak, açık görüşlü, kültürel etkinliklerle zengin bir yaşam içindeydi. Ne var ki, çocuğun doğumu ve  ilk yıllardaki gelişmesi kaygı vericiydi.

İşte bu noktada E=MC^2 formülü ile zihinlerimize kazınan, fizik alanındaki icatları ile tarihteki önemli bilim adamlarından biri olan Albert Einstein'ın beklenmedik ilginçlikleri ortaya çıkıyor;

1. Doğduğunda uzun süre kontrol altında tutulmuş  Albert Einstein , oldukça toplu ve kafası vücuduna oranla kocaman olan bir bebekti.

Albert, içine kapanık olan, yaşıtlarıyla bir arada olamayan, oyun oynamayı sevmeyen, asosyal bir çocuktu. Okulda ki eğitimleri gereksiz buluyordu ki ona sıkıcı ve ezbere dayalı gelmesinden kaynaklanıyordu. Orta öğretimi boyunca oldukça mutsuz , başarısızdı. Ailesi ve öğretmenleri onun gelişim geriliği olan garip bir çocuk hatta gerizekalı olarak nitelendiriliyorlardı.

 2. Özellikle konuşmadaki gecikmesi aileyi telaşa düşürmüştü. 9 yaşına kadar da doğru ve tam bir iletişim kuramadı. 

3. Bu fizik dehası adamın bilime olan ilgisi bir pusuladan çıktı.Amcasının hediye ettiği pusuladan. Ki Einstein, yıllar sonra amcasına borcunu şöyle dile getirir: "Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşımda iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşımda iken tanıştığım Öklit geometrisi. Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne girmeyen bir kimsenin ileri kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!" 

4 .Tarih , yabancı dil, coğrafya derslerinde çok kötü olan Einstein , İsveç'te  Federal Polytechnic okulları sınavına girmiş ve kazanamamıştı. Bu sebepten bir yılını ticaret üniverstesinde geçirmek durumunda kalan Einsteyn ikinci kez çalışıp girdiğinde ,  Federal Polytechnic Üniversitesini kazanabilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2019, 18:09
Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER