Mirketlerin özellikleri nelerdir?

Evren Ağacı, mirketlerin özelliklerini derledi

Mirketlerin özellikleri nelerdir?

Mirket sözcüğü "meerkat" kelimesinden gelmektedir. Bu sözcük ise Flemenkçede "göl kedisi" demektir. Her ne kadar mirketler kedimsilerden (feliform) olsa da, kedigiller ailesinden değildirler. Sanskritçede "markaţa", "maymun" demektir ve hayvanların maymunlara benzer görünümü dolayısıyla sözcüğün buradan da temel almış olabileceği düşünülmektedir.

Suricata suricatta türü olarak bilinen bu sevimli memeliler kuyruksürengiller olarak bilinen bir aile içerisinde yer alırlar. Botswana sınırlarında yer alan Kalahari Çölü'nün hemen her yerinde bulunurlar. Normalde aileleri 20 bireyden oluşsa da, bazı grupların 50 bireye kadar ulaştıkları görülür. Vahşi yaşamda ömürleri 6-7 seneyken, koruma altında 12-14 sene yaşayabilirler.

Kulaklarına toz kaçmaması için onları kapatan Mirketler, sürüngen hayvan veya zehirli böceklerle beslenirler. Yalnız bilimadamları mirketlerin tehlikeli hayvanları (akrep gibi) yemeyi kendi kendilerine öğrenmediklerini, yetişkinler tarafından eğitildiklerini keşfetmişlerdir. Sosyal hayvanlar olan mirketlerin yuvaları yeraltındadır ve kendileri yerin altında çoklu girişe sahip olan tüneller kurmuşlardır. Çölün sıcak havasına alışkın Mirketler bu sebeple uyuma odalarını da yerin en az iki metre altına yaparak sıcaklığın sabit kalmasını sağlarlar. Gece birbirlerine sarılarak uyuyan, uyandıklarında (ilgili mirket etrafı kolaçan eder) önce güneş banyosu yapıp sonrasında yiyecek aramaya çıkan mirketler koku yayarak, sesle ve vücut diliyle olmak üzere üç farklı şekilde birbirleriyle haberleşirler. 

evrimagaci.org

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 17:44
Mustafa Demir

TurkiyeKulisi.com Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
ecrin yılmaz
ecrin yılmaz - 3 yıl Önce

mirket çok güzel

abidin
abidin @ecrin yılmaz - 2 yıl Önce

güzel hayvanlar...

Kddi
Kddi @ecrin yılmaz - 2 yıl Önce

S

Sanane
Sanane - 2 yıl Önce

Bayıldımmmmmmm

Sanane
Sanane - 2 yıl Önce

Benim en sevdiğim hayvan mirket

123
123 @Sanane - 12 ay Önce

Yavrular mirketler çok tatlı

sanane
sanane - 2 yıl Önce

siz ne kadar güzelsiniz

Arzygul
Arzygul - 2 yıl Önce

ali başkurt
ali başkurt - 2 yıl Önce

yuh

Eben eben
Eben eben - 2 yıl Önce

What

Neyse ooo!!!!
Neyse ooo!!!! - 2 yıl Önce

Neyse ooo!!!!!


SIRADAKİ HABER