NASA'dan Gezegenlerimizin Etkileyici Fotoğrafları

Güneş sistemimizin en uzak yerlerine gitmeyi başaran, NASA'nın insanlığa kazandırdığı Voyager 1 ve Voyager 2, gezegenlerin inanılmaz görüntülerini fotoğrafladı

NASA'dan Gezegenlerimizin Etkileyici Fotoğrafları

NASA’nın insanlığa kazandırdığı bilgilerin en güzellerinin sahibi olan iki adet uzay aracı Voyager 1 ve Voyager 2, . O kadar büyük uzaklıklardan bahsediyoruz ki Uranüs ve Neptün bile fotoğraflanan gezegenler arasında.

1977 yılının Ağustos ve Eylül aylarında NASA, Voyager 1 ve Voyager 2 isimli iki aracını uzaya yolladı. Bu iki aracın görevleri sonucunda insanoğlu Güneş sistemiyle ilgili o zamanlar gerçek dışı gibi görünen bulgular edindi. Voyager 1 ve Voyager 2 uzayda geçirdikleri süreç boyunca Jüpiter’in yüzeyinde gerçekleşen fırtınalar ve Satürn’ün meşhur halkaları gibi evrenimizin büyülü yanlarını fotoğrafladı.

Asıl olarak Jüpiter ve Satürn gezegenlerini incelemesi için üretilen Voyager uzay araçlarının, yaptıkları devrim niteliğindeki buluşlardan sonra NASA tarafından görevleri genişletildi ve Voyager 2 Uranüs ve Neptün’ü incelemeye gönderildi. Voyager 2, bu gezegenleri ziyaret eden ilk insan yapımı araç oldu. Hatta günümüzde dâhi Uranüs ve Neptün’ü ziyaret eden tek araç Voyager 2. Bu iki aracın görevleri, 1990 yılında son buldu ve güç tasarrufu yapmaları amacıyla kameraları kapatıldı. Aşağıdan Voyager 1 ve Voyager 2 tarafından çekilip yollanan fotoğraflara göz atabilirsiniz.

JÜPİTER’İN YÜZEYİNDEKİ FIRTINALAR

jüpiter'in yüzeyi

Voyager 1, 1979 yılında Jüpiter’e ulaştığında Jüpiter’in yüzeyinde bulunan fırtınaları fotoğraflayabilmişti. Bu fırtınayı oluşturan rüzgârlar, saatte 643 km hıza ulaşabiliyor ve yarattıkları güzellik Voyager 1 tarafından böyle fotoğraflanmış.

JÜPİTER’İN UZAKTAN GÖRÜNÜMÜ

voyager 2 jüpiter fotoğrafı

Voyager 2 ise Jüpiter’in yanından uçup giderken bu fotoğrafı 1,5 milyon kilometre uzaktan çekmiş. Fotoğrafın sol kısmında bulunan iki sarı çizgi, Jovian halkaları olarak isimlendiriliyor. Hemen o sarı çizgilerin yanında bulunan mavi ve sarı çizgiler de gezegenin kenarları. Güneş, o sırada arka taraftan aydınlattığı için ortaya böyle bir görüntü çıkmış.

JÜPİTER’İN UYDULARINDAN EUROPA

Europa uydusu

Voyager 2, uzaya fırlatılışından 2 sene sonra Jüpiter’in uydularından “Europa” isimli uyduyu fotoğraflamayı başarmıştı. Fotoğrafta Europa’nın yüzeyi oldukça detaylı bir şekilde gözler önüne seriliyor. Bu uydu ile ilgili dikkat çekici bir gerçekse uydunun yüzeyinde büyük dağların olmaması. Bu demek oluyor ki Europa’nın yüzeyi, henüz çok genç. Bilim insanları, Europa’nın yüzeyinin donmuş bir okyanusun sonucu olduğunu düşünüyor. Böyle bir okyanus, canlılara ev sahipliği yapan bir ortam olabilir.

SATÜRN VE HALKALARI

satürn

Voyager 2, uzaydaki seyahati boyunca çok sayıda fotoğraf çekmişti. Bu fotoğraflardan bazıları da Satürn’ü içeriyor. Fotoğrafta Satürn, sanki baş aşağı dönmüş gibi görünüyor ama aslında bir insan Satürn’ü uzaydan izleyebilirse Satürn tam olarak da bu açıda duruyor. Aynı zamanda bu fotoğrafta Satürn’ün üç adet uydusu da bulunuyor. Fotoğrafın sol kısmında yer alan 3 adet beyaz nokta, Satürn’ün uyduları.

URANÜS'ÜN BÜYÜLEYİCİ MAVİLİĞİ

uranüs

Voyager 2, Satürn’den ayrıldıktan sonra Güneş sisteminin derinliklerine doğru ilerleyerek Uranüs’ü ziyaret eden ilk ve günümüz dâhil tek uzay aracı oldu. Yapısı buzlardan oluşan Uranüs’ün Hubble Uzay Teleskobu tarafından çekilmiş, halkasının olduğunu gözler önüne seren bir fotoğraf var ancak bu fotoğrafta bu halka görünmüyor.

BUZ DEVİ NEPTÜN

neptün

Voyager 2’nin yaptığı keşifler, Uranüs ile de bitmemişti. Uzay aracı, aynı zamanda Neptün’ü ziyaret edip bizlere bu fotoğrafı da ulaştırmayı başarmıştı. Neptün, tam olarak buz devi denilebilecek bir gezegen. Neptün’ü diğer gezegenlerden ayıran şey, kocaman yapısıyla etrafındaki çok sayıda cüce gezegeninin yörüngelerini, yer çekimsel kuvvetiyle etkiliyor olması. Hatta Pluto da bu gezegenlerden bir tanesi. Voyager 2, Neptün’ü ziyaret ettiği zaman fotoğrafta görüldüğü gibi bir fırtına vardı ancak bu fırtına artık yok.

IŞIK HÜZMELERİ VE DÜNYA

voyager'ın çektiği dünya fotoğrafı

Voyager 1’in birincil görevi son bulup kamerası sonsuza dek olmak üzere kapatılacağı zaman, ünlü gökbilimci Carl Sagan ve ekibi, son bir fotoğraf ricasında bulundu. 1990 yılının sevgililer gününde çekilen bu fotoğraf yalnızca ışık hüzmelerinden oluşmuyor. Dikkatli bakıldığı zaman Dünya'nın da fotoğrafta olduğu anlaşılabiliyor. Fotoğrafın sağ kısımlarında görünen beyaz nokta, Dünya'nın ta kendisi.

Kaynak: webtekno

Türkiye Kulisi Editör 5


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER