Teknoloji ve Biyoloji Kalp Yazdı!

Düşünün ki kalp nakli bekleyen hastalar için bir kalp yazdırılabiliyor. Hastaların kendi dokularından , onlara kalp yazılabiliyor. Teknoloji ve biyolojinin birleştiği noktada muazzam Tıbbi buluş.

Teknoloji ve Biyoloji Kalp Yazdı!

Düşünün ki kalp nakli bekleyen hastalar için bir kalp yazdırılabiliyor. Kalp hastalığı, Dünya genellinde ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde hem kadın hem erkeklerde ölüm nedeninde ilk sıralardadır.Kalp yetmezliği yaşayan hastaların da tek tedavisi de kalp nakli.

Tel Aviv Üniversitesi'nde bilim insanları büyük bir buluşa imza attılar. Tıp alanının en büyük eksik ve ihtiyacına merhem olabilecek bir buluş.Bir hastanın kendi hücre ve biyolojik materyallerini kullanıp, dünyanın ilk vaskülarize 3D mühendislik kalbini yazıcıdan baskı olarak aldılar. Teknolojinin ve biyolojinin bir arada buluştukları noktada çalışmalar yaparak,böylesi büyük bir buluşa imza attılar.

TAU Moleküler Hücre Biyolojisi ve Biyoteknoloji Fakültesi, Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nden Profesör Tal Dvir; “Bu ilk defa birinin; içinde hücrelerin, kan damarlarının, ventriküllerin ve odaların bulunduğu bir kalbin tamamını başarılı bir şekilde yazdırması oldu” açıklamasında bulundu.

Çalışma; Profesör Dvir, yine TAU’dan Yaşam Bilimleri Fakültesi’nde Dr Assaf Saphira ve Profesör Dvir’in laboratuvarında doktora çalışması yürüten Nadav Moor’un iş birliği ve ortaklaşa çabası sonucunda hayata geçti.

Dvir, “Bu aşamada 3D kalbimiz henüz küçük, bir tavan kalbi büyüklüğünde. Ancak daha büyük bir insan kalbi yazdırmak için de aynı teknoloji geçerli”. dedi.

Hücreler hidrojelle karıştırıldıktan sonra, kalp ve endotel hücreleri yüksek verimli olacak şekilde birbirlerinden ayrıştırıldı. Böylece kan damarları ve tüm dokularıyla tamamen bağışıklı sistemin uyumlu ve hastaya özgü kalp oluşturuldu.

Prof. Dvir’e göre, hastaya özgü “doğal” malzemelerin kullanımı, doku ve organların başarılı bir şekilde mühendisliği için çok önemli. Prof. Dvir, “Tasarlanan malzemelerin biyo uyumluluğu, bu tür tedavilerin başarısını tehlikeye atan implant reddi riskini ortadan kaldırmak için çok önemli” diyor. “İdeal olarak, biyomateryal hastanın kendi dokularının aynı biyokimyasal, mekanik ve topografik özelliklerine sahip olmalıdır. Burada immünolojik, hücresel ve biyokimyasal olarak hastanın bedeniyle tamamen uyuşan, 3 boyutlu olarak yazdırılmış; kalın, vaskülarize ve perfüze edilebilir kardiyak dokuları kayda geçirmiş bulunmaktayız.“

Şimdiki hedefin 3 boyutlu yazılmış kalplere 'kalp gibi davranmayı öğretmek' olduğunu söylüyorlar. Hedefe ulaşıldıktan sonra kalbi hayvanlara nakil yaparak test edecekler.

Profesör Dvir, “Basılı kalbi daha da geliştirmemiz gerekiyor” diyor. “Hücreler henüz bir pompalama kabiliyeti kazanmaya ihtiyaç duyuyor; şu anda büzüşebiliyorlar, ancak birlikte çalışmaları için bir miktar daha çalışmaya ihtiyacımız var. Bu yeni yöntemin etkinliğini ve kullanışlılığını kanıtlayacağımızı umuyorum.” dedi.

Alıntı:

Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER