Türk Coğrafya Tarihinin Önemli Köşe Taşı Piri Reis!

Yaşamı, eserleri, yaşadığı dönem, devlet adamlığı, denizciliği, kaptanlığı ve bilim adamlığı yönlerinin her biri kendi içinde önemli bir birikimi olan hayatın sahibi Piri Reis..

Türk Coğrafya Tarihinin Önemli Köşe Taşı Piri Reis!

Yaşamı, eserleri, yaşadığı dönem, devlet adamlığı, denizciliği, kaptanlığı ve bilim adamlığı yönlerinin her biri kendi içinde önemli bir birikim içermektedir.Dolayısıyla bu yazı Piri Reis'i anlatmak için bir başlangıç gibi düşünülebilir.

Türk Coğrafya tarihinin önemli köşe taşlarından biri olan Piri Reis, sanki bir süreliğine köşeye bırakılmış, unutulmuş veya göz ardı edilmişti. Haritasının bulunmasının heyecanı ülke içinde belki de daha fazlaca yurt dışında yaşanmıştı. 1929 Yılında Topkapı Sarayı’nda bulunan harita sayesinde 400 yıldan fazladır uyuyan Piri Reis efsanesi yeniden canlanıyor gibiydi. Acaba bu uykunun hikmeti neydi? Eserlerin her biri kendince bir gizem taşırken, müellifin de bu gizemlerin odağına yerleşen yaşamı ve ölümü, tarihin şaşmaz çizgisi üzerinde yol alan herkes için mutlaka ilginç olma.

1465-70 seneleri arasında dünyaya geldiği düşünülmektedir,Ahmet Muhyiddin Pîrî'nin.

Piri Reis, denizciliğe amcası Kemal Reis'in yanında başladı. 1486 yılında.

 1494 yılında amcasıyla birlikte İstanbul'da padişahın huzuruna çıktı ve birlikte donanmanın resmi hizmetine girdiler.Osmanlı Donanması'nın, Venedik Donanması'na karşı sağlamaya çalıştığı deniz kontrolü mücadelesinde Osmanlı donanmasında gemi komutanı olarak yer aldı ve böylece ilk defa savaş kaptanı oldu.

Piri Reis'in yaptığı başarılı komutanlık sonucunda Venedikliler barış çağrısında bulundu ve iki devlet arasında bir barış anlaşması yapıldı.

Piri Reis, birçok deniz muharebesine katıldı. Akdeniz'de yapmış olduğu seferleri, gördüğü yer ve yaşadığı olayları dünyaca ünlü "Kitab-ı Bahriye" adlı kitabında ayrıntılı bir şekilde anlattı. Ayrıca bu kitap, dünya denizciliğinin de ilk kılavuz kitabı olma özelliğini taşıyan kitaptır.

1511 yılında amcasının ölümünün ardından Gelibolu'ya yerleşti.

 1513 tarihli ilk dünya haritasınıçizdi. Atlas Okyanusu, İber Yarımadası, Afrika'nın batısı ile Amerika'nın doğu  kıyılarını kapsayan üçte birlik parça, bu haritanın günümüzde elde bulunan bölümüdür. Bu haritayı dünya ölçeğinde önemli kılan özelliği ise, günümüze ulaşmamış olan, Kristof Kolomb'un Amerika haritasındaki bilgileri içeriyor olmasıdır.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde tekrar Osmanlı Donanması'na katıldı.

1528 yılında ilkinden daha içerikli ikinci dünya haritasını çizdi.

Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanı üzerine 1554 yılında Kahire'de boynu vurularak idam edildi.

Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER