Uyku İlacı Otizmin Çözümü Mü?

14 yaşındaki otizmli ve iletişim becerisi olamayan bir çocuğun ilk dozdan sonra bile babasına 'Cips yemek istiyorum' dediğini söyledi. Bu gelişmeler ve araştırmalar bir çok otizmli çocuk ve ailesine büyük umutlar vadediyor.

Uyku İlacı Otizmin Çözümü Mü?

1916 yılında uyku sorunu yaşayan hastalar için üretilmiş olan ,Suramin ; 2014 yılından beri başka durumlara da merhem olabileceğinin sinyallini verdi. Otizm tedavisinde faydalı olabileceğini gösterdi. Bilim adamı Robert Naviaux Kaliforniya Üniversitesi'nde yaptığı çalışmalarla otizm benzeri davranışlar sergileyen fareler üzerine araştırmalar yapmaya başladı. Sonuçlar oldukça olumlu olup , bu davranışların geri çevirebileceğini fark etti. Aynı etkinin insanlar üzerinde de olacağını gözlemesi sonrasında, 5 ila 14 yaşları arasında olan 20 otizmli çocukla araştımalarına devam eden Robert Naviaux , oldukça iyi sonuçlar aldı. Kontrollü dozda Suramin verdiği çocuklarla, ilaç olmayan plasebo verdiği çocukların davranışları arasında farklılıklar görüldü. Bu farklılıklar sosyal etkileşme, tekrarlı davranış ve dil kabiliyeti üzerineydi. Yaklaşık 45gün aralıklarla tekrarı yapılan testlerin sonuçları oldukça ilginçti. Suramin vermeyi kestiğinde tüm bu iyi gelişim ve farklılıkların kaybolduğunu inceledi.

Suramin'in bu etkilerinin olmasının sebebi , enerji ortaya çıkmasına sebep olan Mitokondrilerin ürettiği ATP'nin hücre içinde olması gerekir. Bu üretim hücre dışına çıktığında sorun oluyor ve tehlike çanları çalıyor. Suramin bu çanları susturmak amaçlı ,otizmle ilişkili tehlike tepkisini engelliyor.

Araştırmaya Değer Ulusal Otizm Topluluğu'nda (National Autistic Society) , araştırma görüntüleme ve değerlendirme şefi Lan Dale The Indepedent'a verdiği demeçte ; 'Suramin'e ilişkin bu bulguları oldukça enteresan fakat çok küçük bir araştırma. Sonuçlar ilacın daha ileri seviyede araştırılmasına değer olduğunu gösterse de, sadece ilacın otizmli çocuklae üzerine faydasını ele almadan, araştırmayı dayanak alırken oldukça tedbirli olmalıyız' diyor.

Lan Dale.DR.Naviaux bu demeçin dışında araştırma esnasında olan bulgulardan söz ederken , Suramin verdikleri 14 yaşındaki otizmli ve iletişim becerisi olamayan bir çocuğun ilk dozdan sonra bile babasına 'Cips yemek istiyorum' dediğini söyledi. Bu gelişmeler ve araştırmalar bir çok otizmli çocuk ve ailesine büyük umutlar vadediyor.

Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2019, 17:50
Volkan Yılmaz

Türkiye Kulisi Editörü


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER