ABD'nin Yasağı Huawei’ye 30 Milyar Dolar Kaybettirecek

Huawei’nin kurucusu Ren Zhengfei, 2019 yılında üretimde 30 milyar dolarlık kesintiye gideceklerini açıkladı

ABD'nin Yasağı Huawei’ye 30 Milyar Dolar Kaybettirecek

Huawei'nin kurucusu Ren Zhengfei, son dönemde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaşanan gelişmelerin verdiği zarar nedeniyle önümüzdeki iki yıl boyunca 30 milyar dolar daha az gelir beklentisi olduğunu duyurdu.

Geçtiğimiz ay Trump yönetimi , şirketlerin “ABD’nin ulusal güvenliğine veya dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetlerde bulunduğunu” söyleyerek ABD teknolojisini Huawei’ye satmalarını yasakladı .

ABD tarafından ‘güvenli olmayan şirket’ şeklinde kara listeye alınan Huawei, son olarak Google’ın da işbirliği ve işletim sistemlerinde güncelleme yapmayacağını açıklamasıyla ciddi zarara uğradı.

CEO Zhengfei şirketin gelecek iki yıl içerisinde yıllık 100 milyar dolara yakın gelir elde edeceğini ve bu rakamın daha önce 2019 için 125 olarak öngörülmüş olduğunu aktardı.

Ren, casuslukla ilgili çaba veya planları reddetti. ABD’nin hızla büyüyen Çinli bir şirketi kontrol etme arzusuyla harekete geçtiği belirtildi.

Ren, bir panelde yaptığı konuşmada, “Belli bir seviyeye ulaştığımızda rekabet olacağının farkına vardık, ancak ABD hükümetinin Huawei’ye karşı bu kadar aşırı tedbirler almaya kararlı olduğu ortaya çıktı” dedi.

Zhengfei yaptığı resmi açıklamada “Bence her iki taraf da bu durumdan zarar görecek ve bu işin kazananı olmayacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Teknosafari.com

Güncelleme Tarihi: 17 Haziran 2019, 16:34
Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER