Anakonda Çiftleşmeden Doğum Yaptı

ABD’nin Boston şehrinde bulunan New England Akvaryumu’nda doğum yapan anakondanın çiftleşmeden yavruladığı ortaya çıktı, yavrular anne anakondanın klonları

Anakonda Çiftleşmeden Doğum Yaptı

ABD’nin Boston şehrinde bulunan New England Akvaryumu’nda Ocak ayında doğum yapan 8 yaşındaki bir anakondanın yeni doğan yavrularının sıradan bebekler olmadığı ortaya çıktı zira anne anakondanın yaşadığı alanda sadece yetişkin dişi yılanlar bulunuyor, bu durumda yavruların cinsel birleşme olmadan döllendiklerini gösteriyor. 

Geçtiğimiz Perşembe akvaryumun yaptığı açıklamada, yapılan DNA testi, altmışar santim uzunluğundaki yeşil anakonda bebeklerinin partenogenez denilen “son derece nadir bir üreme stratejisi” ile doğduklarını doğruladı. Partenogenez kelimesi Yunanca ”bakire doğum” anlamına geliyor. Bitki ve böcek dünyasında daha yaygın olan bu süreç, dişi bir organizmanın bir erkek döllemesi olmadan kendini çoğaltmasına izin veriyor. Bu yeşil anakondalar arasında bilinen ikinci doğrulanmış partenogenez vakası; ilki Birleşik Devletler’de yer alan bir hayvanat bahçesinde 2014 yılında gözlemlenmişti.

YAVRULAR ANNELERİNİN BİREBİR "KLONU"

Yeni doğan yılanlar, personel tarafından akvaryumun yağmur ormanı bölümünde bulunmuş. Anna adındaki 10 metrelik anne yılanının aslında üç bebek doğurduğu ancak bir tanesinin birkaç gün sonra öldüğü, iki tanesinin de şu anki sağlığının çok iyi olduğu bildiriliyor.

Yavruların haftada bir kez yemek yedikleri ve düzenli olarak sağlık testinden geçmelerinin kolaylaşması adına insanlara alışmaları için her gün kucakta taşındıkları belirtiliyor. Anne yılanın DNA’sının birer kopyası olan yavruların farklı karakterleri olduğu da belirtilenler arasında. Zayıf olan yavrunun sakin, kilolu olanın ise daha maceracı olduğu söyleniyor.

Kaynak: Dünya Halleri

Esmanur Tuna


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER