Gazze'nin Neşesi: Minik Ramazan Davulcusu

Gazze'de mülteci kampında ramazan davulculuğu yapan 5 yaşındaki minik Velid el-Karyenavi, bölge sakinlerinin neşesi oldu

Gazze'nin Neşesi: Minik Ramazan Davulcusu

Gazzeli 5 yaşındaki minik Velid el-Karyenavi, Bureyc mülteci kampının sokaklarında sahur vakti amcasıyla birlikte dolaşarak bölge sakinlerini uyandırmak için maniler söylüyor.

Henüz 5 yaşında olmasına rağmen sabah namazından yaklaşık iki saat önce Bureyc mülteci kampının sokaklarını arşınlamaya başlayan Velid, dilinin döndüğü kadar ramazan manilerini söylüyor, amcasının davuluna minik defiyle eşlik ediyor. 

Bölge sakinleri tarafından da çok sevilen Velid, siyah şalvar, beyaz gömlek, işlemeli yeleği ve fesiyle sokakları dolaşırken sık sık kendisiyle fotoğraf çektirmek isteyenler oluyor. Bureyc kampının ramazan neşesi haline gelen Velid'in fotoğrafları sosyal medyada yayınlanıyor. 

Gazzeli küçük Velid, yaptığı açıklamada, ramazan davulculuğu mesleğini çok sevdiğini, geçen ramazan ayında davulun sesini duyar duymaz izleyebilmek için evlerinin penceresine koştuğunu anlattı. 

VELİD'İN SAHUR HEYECANI

Amcasının ramazan davulculuğu yaptığını belirten Velid, "Ramazan ayının başında amcama eşlik etmek istediğimi söyledim. Amcam da kabul etti. Çok mutlu oldum. Sahur vaktinin gelmesini dört gözle bekliyorum." dedi. 

Velid, ramazan ayının başından bu yana bir gece bile aksatmadan amcasına eşlik ettiğini, birlikte Bureyc Kampının sokaklarında dolaştıklarını, sabah namazından önce insanları sahura uyandırmak için davul ve def eşliğinde maniler söylediklerini aktardı. 

"Bu ramazan ayında ve gelecek senelerde de sahur vakitlerinde amcama eşlik etmeyi çok isterim." diyen Velid, ramazan davulculuğunu çok sevdiğini dile getirdi.

GAZZE'NİN EN KÜÇÜK RAMAZAN DAVULCUSU

Velid'in amcası İbrahim el-Karyenavi ise yeğeninin küçük yaşına rağmen ramazan davulculuğuna duyduğu muhabbet ve istek karşısında gurur ve mutluluk duyduğunu aktardı. 

"Velid her gece bana eşlik ediyor, ramazan davulculuğu mesleğini çok seviyor. Henüz 5 yaşında olmasına rağmen bu mesleği öğrenmek istiyor." diyen Karyenavi, şunları söyledi:

"Velid'in bu isteği karşısında ona mesleğin inceliklerini öğretmeye başladım. Öncelikle ramazan davulculuğuna has kıyafetler ile küçük bir def aldık. Daha sonra da insanları sahura uyandırmak için söylediğim manileri öğretiyorum." 

İbrahim, yeğeninin gelecek senelerde mesleğini layıkıyla yerine getiren ve rağbet gören bir ramazan davulcusu olacağını belirtti. 

BÖLGE SAKİNLERİNİN NEŞESİ

Velid ile fotoğraf çektiren Gazzeli Muhammed Ebu Suleyh (16), "Daha önce hiç bu kadar küçük bir ramazan davulcusu görmemiştim. Velid, çok yetenekli bir çocuk; sesi çok güzel ve defiyle çaldığı melodik ritimlerle halkı sahur için uyandırıyor." diye konuştu.   

Ebu Suleyh, bölge sakinlerinin Velid'in güzel sesiyle uyanmaktan dolayı mutlu olduğunu kaydetti. 

Gazzeli genç, Velid'in pek çok ülkede olduğu gibi Filistin'de de ramazan ayının vazgeçilmezlerinden ramazan davulculuğu mesleğinde çok başarılı olduğu ve bu meslekte devam etmesini temenni ettiğini sözlerine ekledi.

Türkiye Kulisi Editör 3


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER