İdam Mahkumu İŞİD Üyesiı 7'ye Çıktı

İdama mahkum edilen İŞİD üyesi Fransız vatanaş sayısı 7'ye çıktı

İdam Mahkumu İŞİD Üyesiı 7'ye Çıktı

Daha önce Irak’ta yargılanıp idama mahkum edilen 6 Fransız vatandaşından sonra yedinci IŞİD üyesi Fransız vatandaşının da idama mahkum edilmesi hakkında açıklama yapan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, yargılamanın adil olduğunu söyledi.

Irak’ta yargılanıp idam cezasına mahkum edilen 6 Fransız vatandaşından sonra çarşamba günü yedinci bir IŞİD üyesi Fransız vatandaşı için idam kararı verildi.

Yaşanan olay sonrası Irak’ta IŞİD'e katılmaya giden Fransız vatandaşlarının aile avukatları Dışişleri Bakanı'na çağrıda bulundu.

Avukatlar, militanların Irak’ta adil yargılanmadığını iddia ederek bu kişilerin Fransa’da da yargılanması gerektiği yönünde çağrıda bulunurken Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian yaptığı açıklamada "adil yargılandılar" değerlendirmesini yaptı. 

Savunma haklarına kusursuz bir şekilde saygı gösterildiğini ve sanıkların Fransa Konsolosluğu yardımından yararlandığını vurgulayan Bakan Le Drian, “Duruşmalar halka açık, iddianame savcı tarafından yürütülüyor. Avukat var ve herhangi bir tercüme sorunu olduğu takdirde Büyükelçilik kendi tercümanları ile tercüme sağlıyor" dedi. 

Irak’ta ölüme mahkum edilen 7 Fransız vatandaşı IŞİD üyesi hakkında "İstihbaratımızca tanınan ve ülkemize karşı terör eylemlerine katılan teröristler" diyen Le Drian, konsolosluğun tüm hukuki süreçte söz konusu vatandaşlara destek olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2019, 04:44
Türkiye Kulisi Editör 5


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER