İngiltere'den 'süper varyant' uyarısı: Her üç kişiden biri ölebilir

İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE), corona virüsün ilerleyen zamanlarda nasıl bir değişim geçireceği üzerinde yeni bir araştırma yayımladı. Çalışmada, Covid-19’un Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant" ortaya çıkarabileceği, bu durumun gerçekleşmesi halinde de her üç kişiden birinin hayatını kaybedebileceği aktarıldı. Araştırmaya göre en iyimser senaryo ise virüsün soğuk algınlığına neden olan diğer virüslere dönüşmesi.

İngiltere'den 'süper varyant' uyarısı: Her üç kişiden biri ölebilir

İngiltere'de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE), corona virüsün ortaya çıkabilecek yeni varyantları ile ilgili yeni bir rapor yayımladı.

"SARS-CoV-2'nin uzun vadeli değişimi" isimli araştırmada, olası senaryolar incelenirken, en korkunç senaryonun Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir "süper varyant"ın ortaya çıkması olarak belirtildi.

EN KÖTÜ SENARYODA HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ ÖLECEK

Yayımlanan raporda, olası yeni corona virüs varyantının yüzde 35'lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceğini aktarıldı.

Araştırmada ortaya çıkabilecek yeni varyant ile ilgili, “aşılardan kaçması neredeyse kesin” ifadesi kullanılırken bilim insanları daha ölümcül bir varyant olasılığının 'gerçekçi bir olasılık' olduğunu ve İngiltere'nin ölüm oranının ilerlemesi üzerinde büyük bir etkisi olacağını belirtti.

EN İYİMSER SENARYO SOĞUK ALGINLIĞI GİBİ OLACAK

"SARS-CoV-2'nin uzun vadeli değişimi" araştırmasında en iyimser senaryo ise Covid mutasyonlarının sürmesi ile virüsün daha az ciddi hastalığa neden olma potansiyeline sahip olması 'uzun vadede gerçekçi bir olasılık' olarak değerlendirildi.

Bu senaryo ile ilgili araştırmacılar 'Başka bir deyişle, bu virüs soğuk algınlığına neden olan diğer insan corona virüsleri gibi olacak, ancak ağırlıklı olarak yaşlılarda veya klinik olarak savunmasız kişilerde çok daha az şiddetli hastalık olacak' ifadelerine yer verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2021, 16:23
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER