YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2019 ÖSYM İle YKS Sonuçları Nasıl Ve Nereden Sorgulanır?

Üniversite sınavı olarak da adlandırılan 2019 YKS sonuçları için ÖSYM'den müjdeli haber geldi. Güzel bir üniversite amacı ile Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın TYT, AYT ve YDT oturumlarına katılım gösteren öğrencilerin sonuçlara yönelik sorgulamaları Temmuz ayı ortası itibari ile yoğunluk kazandı. Bu bağlamda, '2019 YKS sınav açıklandı mı?' sorusu Google üzerinde en çok yanıtı merak edilenler arasında öne çıkıyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ise sonuçlara yönelik tarih bilgisi paylaşıldı. Peki, 2019 YKS sonuçları ne zaman ve hangi gün açıklanacak? Haberimizin detaylarından ÖSYM sorgulama sayfası ile YKS sonuçları hakkında merak edilen bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.

YKS Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? 2019 ÖSYM İle YKS Sonuçları Nasıl Ve Nereden Sorgulanır?

İstedikleri üniversiteye gidebilmenin hayalini kuran yüz binlerce öğrenci, Haziran ayının ortasında gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na katılım göstermişti. İki gün olan TYT, AYT ve YDT oturumlarında ter döken adaylar, gözlerini ÖSYM'nin yapacağı 'YKS sonuçları açıklandı' duyurusuna çevirdi. Bu bağlamda, üniversite sınavı sonuçlarına yönelik araştırmalar da arama motorlarında bir hayli artış gösterdi. Geçtiğimiz ayın sonunda TYT, AYT ve YDT soru ve cevapların da erişime açılması, öğrencilerin YKS sonuçları için heyecanını iki kat arttırdı. Peki, YKS sonuçları Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından ne zaman açıklanacak ve sorgulama işlemi nasıl yapılır?

2019 YKS SONUÇLARI AÇIKLANDI Mı? SORGULAMA SAYFASI

Haberimizin detaylarından, ÖSYM'nin 2019 YKS sonuçları ve sorgulama hakkındaki gerekli bilgileri öğrenebilir , puan hesaplamadan tercih sürecine kadar birçok konuda fikir edinebilirsiniz.

İşte, ayrıntılar;

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları 18 Temmuz 2019 Perşembe günü açıklanacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarının saat kaçta açıklanacağına dair ise bir bilgi henüz yok.

Sonuçlar, ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresi üzerinden erişime açılacak. Öğrenciler, T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile sisteme giriş yaptıktan sonra sonuçlarını görüntüleyebilecekler..

YKS TERCİHLERİ NE ZAMAN?

YKS tercihleri 23-29 Temmuz 2019 tarihleri arasında alınacak. 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu, 20 Haziran-1 Temmuz 2019 tarihleri arasında ÖSYM'nin //www.osym.gov.tr internet adresinden adayların erişimine açık olacak. Kılavuz, adaylara ve diğer ilgililere ön bilgi vermek amacıyla yayımlanıyor.

Bu nedenle adayların, tercihlerini belirlemeden önce tercih süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinden yeniden yayımlanacak 2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu dikkatle incelemeleri ve ÖSYM'den yapılan duyuruları takip etmeleri gerekiyor.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 19-21 Ağustos 2019 tarihleri arasında yapılacaktır.

TERCİH NASIL YAPILACAK?

Adaylar tercihlerini,T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin https://ais.osym.gov.trinternetadresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır. Bunun dışında tercih bildiriminde bulunulamaz (posta, fax, elektronik posta vb.). Merkezimize posta vb. yollarla gönderilen tercih listeleri işleme alınmaz ve cevaplandırılmaz. Sadece elektronik ortamda yapılan tercihler geçerlidir.

Adaylar puanlarını ve mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını tercih sırasına göre yazacaklardır. Adayların, yükseköğretim programları arasından tercih yapmaya başlamadan önce, bu Kılavuzdaki tabloların hangilerindeki programlardan tercih yapma haklarının bulunduğunu belirlemeleri gerekir.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 16:37
Türkiye Kulisi Editör 1


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER