Bitcoin'de dalgalar yine büyük! Bu ne anlama geliyor?

Pazartesi günü yüzde 17'ye varan düşüş gösteren kripto para Bitcoin’de dün de yüzde 10'u aşan gerileme kaydedildi. Bugün ise toparlanma ve 50 bin seviyesinde tutunma görülüyor ama siz bu haberi okuduğunuza tablo tamamen değişmiş olabilir. Sert dalgalanmaların nedenlerini uzmanlara sorduk. Orta ve uzun vadede kripto para piyasalarını neler bekliyor?

Bitcoin'de dalgalar yine büyük! Bu ne anlama geliyor?

22 Şubat’ta 58 bin dolara yaklaşarak tarihi rekorunu tazeleyen Bitcoin, sonrasında hızlı düşüş yaşadı ve dün ve bugün düşüş hareketini sürdürdü. Hatta Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, ABD'de Tesla hisselerinde yaşanan sert düşüsün etkisiyle 15 milyar doların üzerinde kayıp yaşayarak, dünyanın en zengin unvanını Amazon'un CEO'su Jeff Bezos'a kaptırdı. Aslında Bitcoin tarihinde çok defa sert yükseliş ve düşüş hareketlerine şahit olduk. Bu konuda akıllara gelen ilk soru, bu sert dalgalanmaların nedeninin ne olduğu… 

Kripto para birimleri hızlı yükselişe geçti Bitcoin, Ethereum, Holo, Ripple güçlendiKripto para birimleri hızlı yükselişe geçti! Bitcoin, Ethereum, Holo, Ripple güçlendi
Hürriyet.com.tr’ye konuşan Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü Öğretim Görevlisi İsmail Hakkı Polat'a göre söz konusu dalgalanmalar Bitcoin’in hem açık bir piyasa hem de spekülasyonlara müsait olmasından kaynaklanıyor. Polat bu durumun Bitcoin’in doğasında olduğunu söylüyor. 

Bitcoinde dalgalar yine büyük Bu ne anlama geliyor

“Bitcoin çok fazla yüzde 90’ın üzerinde değerini kaybetmiştir. Sonrasında düştüğü yerden kalkıp yoluna devam etmiştir. Bu alan Borsa İstanbul ya da Wall Street gibi düzenlenmiş bir piyasa değil. Düzenlemeleri olan devlet kanunlarına tabii bir piyasa olmadığı için burada kendine has alım-satım mantığındaki temel kurallar geçerli.

Ayrıca herhangi bir garantisi olmayan piyasada parası çok olanın spekülasyon yapabildiği bir doğası da var. Bu doğayı bilip buralarda analiz yapıp ona göre yatırım yapmak gerekiyor. Şu an Türkiye’de fiyatların inip-çıkacağına ilişkin kontrat satın almaya dayalı türel işlemler yapılıyor. Herhangi bir finansal ve dijital okuryazarlığı olmayan, Bitcoin’in ne olduğunu bile bilmeyen insanlar nasıl böyle işlemler yapıyor gerçekten çok şaşırıyorum.”

Bitcoin’in tarihine baktığımızda her dört yılda bir arzı yarıya indirip, talebi arttırarak fiyatın yukarı çıkarıldığını söyleyen Polat, “Fiyatın yukarıya çıkma sürecinde çok yüksek oynaklıklar oluyor. Çünkü daha dört yıl önceki rekor seviyesinin üzerine çıktığı andan itibaren Bitcoin fiyatı aşağı yukarı yüzde 20-25 artı ve eksi dalgalandığı günlük haftalık ivmeler yaşadı/yaşamaya devam ediyor. Bu nedenle günlük, saatlik işlere odaklananlar genelde ekran başında yüksek seviyeleri düşüşleri gördüğü zaman ya paniğe kapılıyorlar ya da keyifleniyorlar. Halbuki genel tarihçe içinde daha büyük yıllık resimler değerlendirilmeli” ifadelerini kulanıyor.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER