Gram ve ons altında yükseliş ne kadar daha sürecek?

Kasım ayında tarihi rekor seviyelerini gören altın, bir süre düşüş yaşamıştı ama son bir aydır iç piyasada ons fiyatına bağlı olarak yükselişine devam ediyor. Şu sıralar gram altın 470 liranın üzerinde, ons altın ise 1700-1800 dolar bandında seyrediyor. Peki altında yükseliş devam edecek mi? Piyasalardaki hareket altın fiyatlarını nasıl etkileyecek?

Gram ve ons altında yükseliş ne kadar daha sürecek?

Tarihi rekor seviyelerine çıktıktan sonra 400 liranın altına düşen gram altın şimdilerde 500 lira direncini zorluyor. Uzmanlar bu yükselişin sebebini ABD tahvil faizlerindeki düşüşe bağlarken, mevcut durumun devam etmesinin gram altındaki yükselişin sürmesini sağlayacağının altını çiziyor. Öte yandan ons altında da ciddi bir şekilde yükseliş devam ediyor. Peki önümüzdeki dört-beş ay için gram ve ons altında yükseliş sürecek mi? Özellikle gram altın yeniden 500 liranın üzerini görür mü?

Yatırım Danışmanı Onurcan Bal ve ALB Forex Araştırma Müdürü Emre Çayırlı altındaki yükselişi hurriyet.com.tr’ye değerlendirdi.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Son birkaç gündür bazı uzmanlar kripto paralara regülasyon gelecek beklentisinin altını yukarı yöne çekti diye yorumluyor. Durum böyle olunca akıllara iki soru geliyor.

1- Altının sert yükselişinde kripto paralardaki değişimler etkili mi?
2- İki piyasa arasındaki doğrudan bir etkileşim var mı?

Emre Çayırlı, altın piyasasının 11 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin edilirken, Bitcoin’in yaklaşık 1 trilyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve iki piyasa arasındaki etkileşimin düşük olabileceğini söylüyor. Her iki yatırım enstrümanının son dönemdeki fiyat hareketleri incelediğinde ise net bir korelasyondan bahsetmenin pek mümkün olmadığını da vurguluyor.

“Son haftalarda altın fiyatında yaşanan yükselişin temel nedeninin, ABD tahvil faiz oranlarında yaşanan gerileme ve bu duruma paralel olarak dolar endeksinde yaşanan düşüş olduğunu söylemek mümkün. Diğer yandan son aylarda Çin ve Hindistan’ın altın talebinin yeniden yükselmiş olması da altın fiyatında yaşanan yükselişi destekler nitelikte.”

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2021, 15:44
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER