Hacizli Mal Satılabilir mi?

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bir araç almaya karar verdim, ancak ‘üzerinde haciz varsa borcu sen ödersin’ dediler. Bu doğru mu? Hacizli mal satılabilir mi?" sorusunu cevapladı.

Hacizli Mal Satılabilir mi?

‘Hacizli mal satılır mı?’ diye soran okuyucuma ve bu vesile ile mal satın alacak okuyucularıma şunu söylemekte yarar görürüm. Evet, hacizli mal satılır.

Hatta üzerindeki haciz ile birlikte satılır ve alınır. Yani bir malın üzerinde haciz var ise bu satışına engel değildir.

Hatta olayı biraz daha genişleteyim, hacizli gayrimenkul bile alınıp satılabilir. Sadece kamu alacağı için haciz koyulmuş gayrimenkulün satışı yapılmaz.

Bunun dışında hacizli gayrimenkul satın alınır, ancak gayrimenkul satışında, satış işlemi sonrasında tarafların imzası alınmadan önce alıcıya gayrimenkul üzerindeki takyidatların söylenmesi gerekir.

Gayrimenkullerden söz açılmışken bu konuda önemli bir noktaya dikkat çekmeden edemeyeceğim.

Müteahhitten gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi ile daire alan vatandaşlar adına dairelerinin tescili yapılmayan hallerde, satın alan dava açarak tapu iptali ve tescil talebinde bulunabilmektedir.

Ancak dairesinin adına tescili için uğraşan vatandaşın, bu daire üzerindeki ipotek veya hacizden sorumlu olacağı gözden kaçırılmaktadır.

Şayet mahkeme vatandaş adına tescil kararı verirse, o vatandaş hem ipotek borcunu hem de haciz konusu borcu üstlenmektedir. Böyle bir risk vardır.

İşte araç alacak okuyucum da şayet alacağı araç üzerinde haciz var ise bu borcu üstlenir.

Dolayısıyla araç satın alındığında bu satışın geçerli olması için mutlaka noterde işlem yapılmalı ve alım sırasında haciz konusu incelenmelidir.

Tatbikatta araçların satış bedelinin teslimi ile aracın haricen teslim alındığına çok tanık olmaktayım. Bu tür alım-satım çok yanlıştır ve asla yapılmamalıdır.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER