Ücretsiz İzne Çıkarılana 2.145 Lira Devlet Desteği

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kısa çalışma ödeneği 30 Haziran'a kadar uzatıldığın söyleyerek, geriye dönük olarak 1 Nisan'dan itibaren uygulanacağını da açıkladı. Ücretsiz izne çıkarılanlara en az 2.146 lira ödenecek.

Ücretsiz İzne Çıkarılana 2.145 Lira Devlet Desteği

Milyonlarca çalışan ve işverene kolaylık sağlayan  kısa çalışma ödeneği 30 Haziran tarihine kadar uzatıldı. Alınan bu karar 1 Nisan tarihinden itibaren geriye dönük olarak uygulanmaya alınacak.

Bakan Bilgin, kısa çalışma ödemelerinin 1 Nisan'dan başlayarak 3 ay daha uzatıldığını aktardı.

Alınan bu karar mart ayında kısa çalışma ödeneği hakkı olup da ücretsiz izne çıkarılan tüm çalışanları ilgilendiriyor.

Böylelikle 1.500 lira nakdi ücret desteğinin yerine önceki aylarda aldıkları kısa çalışma ödeneğini almaya devam edecek.

31 Ocak Baz Alındı

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle dışsal etkenlerden kaynaklanan baskıcı sebeple 31 Ocak 2021 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunan işyerlerini ilgilendiriyor.

Karar daha önce yapılan  işçiler ile işletmeleri kapsıyor ve yeni başvuru alınmayacak. Bugün mevcutta en düşük kısa çalışma ödeneği miktarı 2.146 lira en üst sınır da 5.366 lira olup uzatmadan mevcut başvurulardaki işçiler, işletmeler için uygulanacak.

Uzatılan süre için yeni uygunluk tespiti yapılmayacağını söyleyen Bakan Bilgin, daha önce kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanan çalışılmayan süreler kadar 1 Nisan'dan itibaren bu haktan yararlanabileceğini ifade etti.

İşkur'a Bildirim Yeterli

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, "İşverenlerimizin İŞKUR ile irtibata geçerek 2021 Nisan ve sonrası için çalışılmayan süreleri bildirmeleri yeterli olacak.

Daha önce işyerinde kısa çalışma uygulayan ancak Mart 2021'de kısa çalışma uygulamasından yararlanmayan işverenlerin de İŞKUR'a gerekli bilgileri vermesi gerekmektedir" dedi.

Bilgin ayrıca şunları da ekledi: '' Kısa çalışma ödeneği olarak ödenen sürelerin işçilerin işsizlik ödeneklerinden mahsup edilmeyecek.''

750 Bin Çalışan İzinde

Düzenleme, Mart ayında kısa çalışma ödeneği almayı ücretsiz izne çıkartılan tüm çalışanları ilgilendiyor. Ücretsiz izne çıkarılan 750 bin çalışanın tümüne 1 Nisan tarihi uygulanacak. 

Sabah

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER