2+1 mi 3+1 mi? Hangisini Almalı?

Ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça sorduğu soruların başında "2+1 mi yoksa 3+1 mi ev seçmeli" sorusu geliyor. Buna en kestirme yoldan şu şekilde cevap verilebilir, evde kaç kişi yaşayacak ve bütçeniz ne kadar? İşte ayrıntılar...

2+1 mi 3+1 mi? Hangisini Almalı?

Konut kredileri de düşmüşken ev hayali kuran binlerce kişi bankaların yolunu tuttu. Geçen 1 haftalık sürede 6 milyarlık konut kredisi kullanımı gayrimenkule olan ihtiyacın azalmadığını sadece ertelendiğini bir kez daha göstermiş oldu.

Ev sahibi olmak isteyenlerin düşündükleri tek konuda kredi faiz oranları değil elbette. pek çok kişi nereden kaç liralık ev alacağına karar vermenin yanında 2+1 mi yoksa 3+1 mi ev alacağına da karar vermeye çalışıyor. Peki hangisi daha mantıklı?

Evgezmesi'nde yer alan habere göre, bu soruya en güzel cevap verecekler elbette hanımefendiler...

"Biraz dekorla ilgili biraz değil. Son dönemde ciddi kararsızlık yaşadığım bir konuda sizlerin tecrübelerinize danışmak istedim. Ev satın alma aşamasındayız. Henüz yeni evleniyoruz. 2+1 bir ev şimdilik bize gayet yeterli ama ben ileride çocuk vs düşünerek 3+1 alsak daha mı mantıklı olur diye düşünüyorum. 3+1'ler evler bütçemizi çok zorluyor, aidat ve ısınma konusunda da, boş yere 1 odanın belki birkaç sene hiç kullanılmayacak olması konusunda da aslında düşününce biraz saçma oluyor. Ama bir yandan da kredi ile alacağımız bu evi ya birkaç sene sonra satamazsak, yenisini alamazsak, keşke o zaman kendimizi sıkıp geleceği düşünüp alsaymışız der miyiz düşüncesi ağır basıyor. Bir de 3+1 evlerin genelde sadece odası fazla değil, salonu, mutfağı her şeyi daha büyük. Biraz da bu ferahlık hoşuma gidiyor sanırım. Sizin fikirlerinizi almak istiyorum. Kendimizi sıkıp 3+1 mi, yine sıkıp ama daha rahat bir şekilde 2+1 mi? 

İşte verilen cevaplar:

"biraz kendinizi sıkıp üç artı bir ev alın bir kaç sene sonra çocuğunuz olduğunda illaki odası olmalı ev almak basit değil taşınmasıda cabası fiyatlar her sene artıyor kredi vaizleri aldı başını gidiyor."

"3 + 1 alin eger alabilirseniz eve yapilan yatirim pisman etmez eviniz iki sene sonra degerlenir iyi gunlerde oturun simdiden."

"Aslında içinde bulunduğunuz durumu tam bilmeden şunu yapın demek çok havada kalır ama 3+1 bütçenizi gereğinden fazla zorlayacaksa ve gelecek planlarınız da 5 sene sonra aldığınız evi değiştirme ihtimaliniz olacaksa 2+1 mantıklı ama ev fiyatları hızla artıyor bütçenizi bilemiyorum tabi ama eğer zorlama imkanınız varsa büyük ev herzaman avantaj oluyor. "

"Ben her bakımdan 3+1 derim inanın borcu bittiğinde keşke demezsiniz zaman o kadar hızlı geçiyorki borcun nasıl bittiğini anlamıyorsunuz işinizde garanti ise hiç korkmayın 3+1 alın derim çocuk olana kadar o bir oda okadar çok işinize yarıyorki insan bir oda daha olsa süper olur demeden geçemiyor."

"1+1 den 4+1 e, ters dubleksten kottakine, en alt kattan en sondakine, kaloriferliden sobaliya her cesit evde oturdum. Hayata yeni baslayan insanlar icin 3 +1 ev idealdir. Çoluk cocugunu buyutup evlendirenler icin ise 2+1 hatta 1+1 iyidir. Aidatı ısınmayı falan dert etmeyin almisken buyuk alin. Ben 4+1 almıştım. Çok iyi birini spor odası birini calisma odasi yaptik. Hic akla gelmeyen seyler ihtiyac olabiliyor."

Karar sizin...

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER