Aidat Ödemeyen Kiracının Suyu Kesilebilir mi?

Takvim'den Feride Hilal İmal okuyucusundan gelen, "Sitede yöneticiyim, aidatını ödemeyenlerin suyunu kesebilir miyim?" sorusunu cevapladı.

Aidat Ödemeyen Kiracının Suyu Kesilebilir mi?

Kat maliki için Kat Mülkiyeti Kanunu Madde 20'ye göre; asıl alacakla beraber her aidat için aylık olarak yüzde 5 hesabıyla gecikme tazminatı işletilebilir ve ilamsız icra takibi gerçekleştirilebilir.

Madde 22'ye göre; bağımsız bölüm malikinin borçları nedeniyle diğer bağımsız bölüm malikleri lehine ipotek tesis edilmesi dahi talep edilebilir.

Eğer enerji faturaları tek bir faturayla site yönetimine geliyorsa ve yönetim planında örneğin aidat borcunu ödemeyenlerin enerjisinin kesileceğine dair bir madde yer alıyorsa ya da kat malikleri kurullarında böyle bir karar alınmışsa, yönetim suyu kesme hakkına sahiptir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER