Apartman Bahçesine Özel Garaj Yapılabilir mi?

Binada yeterli otopark alanı yoksa veya hiç otopark yoksa kat malikleri araçları için bahçede kapalı bir alan oluşturabilir mi?

Apartman Bahçesine Özel Garaj Yapılabilir mi?

Mimari projede yer almayan bir bölüm için kat maliklerinin onayı aranır. (Ortak yerlerle ilgili proje değişikliklerinde oy birliği değil, 5'te 4 oy çokluğu aranır.) Kat maliklerinin oy çokluğu ile vereceği kararla bahçe otopark alanı olarak kullanılabilir. Ancak buranın basit şekilde dahi olsa kapatılması için ayrıca izin alınması gerekir.

Yargıtay’ın yerleşik içtihadı ve Genel Kurul kararları bakın şöyle:

"Mimari proje ve yönetim planında "bahçe" olarak görülmeyen alanlar "boşluk" sayılıyor ve apartman yönetim kurulunun oyçokluğu ile bu alanları otoparka çevirmek mümkün olabiliyor.

Ancak, projede yapıdan arta kalan arsa boşluğu "bahçe" olarak gösterilmişse, otaparka çevirme için tüm kat maliklerinin rızası aranıyor.

Bu konuda ikinci koşul ise yapılacak "Yenilik ve eklemenin" yani otoparkın maliklerden herhangi birini "sürekli rahatsız edici bir nitelikte" olmaması.

Örneğin arsanın boş yerine yapılacak otopark zemindeki bağımsız bölüm sakinlerini gerek gürültü nedeniyle gerek başka bir biçimde rahatsız etmeli.

Böyle bir yenilik ve ekleme yani otopark yapılırken, bu rahatsızlığı önleyen önlemler alınmalı.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER