Ayder Yaylası Kaçak Yapılardan Temizlenecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ayder bölgesi genelinde imar barışına uymayan kaçak yapıların tespitlerini yaptıklarını belirterek, "Tespitlerimizde imar barışına, bölgedeki plan koşullarına uymayan 50 yapı var. Bu yapıların da ağustos ayı sonu itibarıyla gerekli tebligatları yaptıktan sonra yıkımları yapılacak." dedi.

Ayder Yaylası Kaçak Yapılardan Temizlenecek

BAKAN KURUM RİZE'DE

Bakan Kurum, çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Rize'de, bir otelde düzenlenen "İl Değerlendirme ve Koordinasyon Toplantısı"na katıldı.

Toplantının ardından Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'i makamında ziyaret eden Kurum, daha sonra alan incelemesi yapmak üzere Ayder Yaylası'na geçti.

Yaylada incelemelerde bulunan Kurum, bir süre esnaf ve vatandaşlarla sohbet etti. 

AYDER TURİZM CENNETİ OLACAK

Kurum, bazı işletmecilerin salıncakların kaldırılmaması talebi üzerine, "Cumhurbaşkanımız 'Ayder'i dünyanın en güzel yeri yapın' diyor. Biz de sizleri incitmeden, kırmadan ve dökmeden buranın dönüşümünü sizlerle birlikte el birliğiyle yapacağız." ifadesini kullandı.

"Ayder Bilgilendirme Programı" toplantısı da düzenleyen Kurum, toplantı çıkışı gazetecilere yaptığı açıklamada, kentsel dönüşüm, millet bahçesi ve Ayder Çevre Düzenlemesi projelerine ilişkin süreçlerin ilerleme safhasını istişare ettiklerini söyledi.

SALINCAKLAR TAŞINACAK

Kurum, Ayder bölgesinin doğal güzelliklerini koruyacak, ecdadın bıraktığı doğal güzellikleri gelecek nesillere aktaracak çok önemli projeyi hayata geçireceklerini belirtti.

Ayder projesi kapsamında ağustos ayı içerisinde ihalesi sonuçlanacak bin 800 araç kapasiteli otopark inşaatına başlanacağını ifade eden Kurum, "Vatandaşlarımızın imar planına uymayan yapılarını rezerv konut alanına taşımak suretiyle yaklaşık 55-60 rezerv konutüretiyoruz, burada uygun görmediğimiz yapıları da vatandaşlarımıza destek olmak suretiyle bu alanlara taşımış olacağız." diye konuştu.

KAPLICA TERMAL TESİS YAPILACAK

Kaplıca otel olarak bilinen alana da hem kaplıca termal tesisini yenileyerek hem de turizmi canlandıracak, istihdamı artıracak yeri geldiğinde kongre yapılabilecek önemli bir tesis kazandıracakları projeyi de başlatacaklarını vurgulayan Kurum, şöyle konuştu:

"Onun da yine bu yıl içerisinde inşasını yapmış olacağız. Kamuoyunda salıncak alanları olarak bilinen bu alanı da kamulaştırarak hazine mülkiyetine geçirme sürecini başlattık. Bu sürece müteakip de burada salıncakları olan vatandaşlarımıza da kamulaştırma bedellerinin dışında kira yardımı yapmak suretiyle salıncaklarımızı ağustos ayı sonu itibarıyla bu bölgeden taşımış olacağız. Buna ilişkin de yine Ayder bölgesi genelinde imar barışına uymayan kaçak yapıların tespitlerini yaptık, tespitlerimizde imar barışına, bölgedeki plan koşullarına uymayan 50 yapı var. Bu yapıları da ağustos ayı sonu itibarıyla gerekli tebligatları yaptıktan sonra yıkımlarını yaparak, Ayder'imizi inşallah 2020 yılı sonu itibarıyla kaldırımıyla yoluyla aydınlatma direğiyle yürüyüş yollarıyla örnek bir turizm cenneti haline getirmek istiyoruz. Bu noktada hem sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde hem de şehrimizle bir bütün olarak bu projeyi kısa zamanda gerçekleştirmiş olacağız."

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER