Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Yaz geldi, havalar ısınmaya başladı. Artık balkonlar birkaç ay boyunca evimizin vazgeçilmez bir parçası. Akşamları serin serin vakit geçirebileceğiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla yemek yiyip sohbet edebileceğiniz güzel bir balkonunuz olmasını istemez misiniz?

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılmalı?

Balkonunuzun büyük ya da küçük olması farketmez. Doğru parçalar ve doğru dekorasyonla evinize yeni bir alan katabilirsiniz. 

AKILLICA PARÇALAR KULLANIN

Eğer balkonunuz büyükse, her mobilya olur diye düşünmeyin. Balkonda yürümeye ve hareket etmeye alan kalmasını sağlayacak mobilyalar seçmeye özen gösterin. Eğer balkonunuz kapalı değilse aniden değişecek hava koşullarına karşı hazırlıklı olmasınız. Seçeceğiniz mobilyaların tamamen kumaş olmamasına ve minderlerinin çıkabilir olmasına özen gösterin. İskeleti metal ya da ahşap olan mobilyaları seçmekte fayda var. Bu mobilyalar hem daha şık görünecek hem de balkonunuza uygun olacaktır. 

Küçük bir balkona sahipseniz, burada biraz daha ince eleyip sık dokumakta fayda var. Koltuk takımı ya da masanın sığmayacağı bir balkonunuz varsa, balkon korkuluklarını kullanmayı deneyin. Balkon korkuluklarının kesişen köşe noktalarına asacağınız üçgen raflar; küçük balkonunuza yeni bir hava katarken bir masa görevi de görecek. Bu rafları sadece köşede değil, istediğiniz zaman oturacağınız alana asabileceğiniz şekilde de alabilirsiniz. Oturmak için ise; küçük ahşap tabureler, ince iskeletli sandalyeler ya da katlanabilir sandalyeleri kullanabilirsiniz. 

RENGARENK BALKONLAR

Büyük balkonlar için büyük devasa çiçekler yerine korkuluklara asılacak ya da korkuluklara paralel olarak yere dizebileceğiniz irili ufaklı saksılarda bulunan rengarenk çiçekler kullanabilirsiniz. Bu şekilde balkonunuz hem daha renkli hem de daha doğal duracaktır. 

Küçük balkonlarda her alan hayati önem taşıdığı için çiçekleri yere değil korkuluklara asmak çok daha mantıklı. Ancak balkonun içine doğru değil dışına doğru asarsanız rengarenk bir balkona sahip olabilirsiniz. Dışardan balkonunuzu görenler rengarenk balkonunuza hayran kalacaklar.

BALKON MOBİLYALARINIZI KONUMLANDIRIRKEN DİKKAT EDİN

Balkonunuzun en güzel manzarası neresi önce ona karar verin. Balkonunuzun birkaç farklı cephesi varsa en iyi cepheyi bulup mobilyalarınızı oraya konumlandırın. Mesela bir tarafından komşunuzun camı ya da balkonu bulunuyorsa, sürekli onunla göz göze gelmeyecek şekilde mobilyalarınızı yerleştirebilirsiniz. Bu şekilde hem sizin hem de komşunuzun mahremiyetini korumuş olacaksınız. Tabi bir de tam günün stresini atıp, kafa dinlemek istediğiniz anda başka insanlarla burun buruna gelmek hoş olmayacaktır. 

Küçük balkonlarda tabi ki bu tarz seçenekler yok ancak, enine geniş bir balkonunuz varsa eşyalarınızı komşularınızı gerinizde bıracak şekilde doğru duvara yerleştirdiğinizde sorun çözülecektir. 

DOĞRU IŞIKLANDIRMA

Balkonunuzun ışıklandırmasını doğru yaptığınız sürece, size yetecek kadar ışığınız olurken aynı zamanda dışardaki insanlarda sizi çok fazla görmeyecek. Tek bir noktadan ışık kaynağı kullanmaktansa; mum, mini led ışıklar, küçük birkaç tane ampül ya da bir abajur işinizi görecektir. 

Mumlarınızı şık kandillere yerleştirerek ister masanızın üstüne isterseniz yere koyarak çok şık bir görüntü elde edebilirsiniz. Mini led ışıklar ve minik ampülleri birbirine bağlı şekilde korkuluklarınızdaki çiçeklerin arasından geçirerek yerleştirdiğinizde yine çok şık ışıklandırılmış bir balkona sahip olabilirsiniz. 

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2019, 08:40
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER