Bankadan Ev Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Posta'dan Tamer Heper okuyucusundan gelen, "Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu?" sorusunu cevapladı.

Bankadan Ev Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

BANKAYA GEÇMİŞ KONUTU ALMAK

SORU: Bir bankanın ev sattığını ilanda gördüm ve site üzerinden teklif verdim. Ev tahliye edilmiş, tapu bankaya geçmiş. Ben bu evi alsam ileride sıkıntı olur mu? 

BANKADAN EV ALIRKEN DİKAK EDİLECEK HUSUSLAR

CEVAP: Bir gayrimenkul alırken bazı şeylere dikkat etmek şart.

KAT MÜLKİYETİ TAPUSU 

Bunların başında tapu bilgileri gelir. Alınacak dairenin kat mülkiyetine tabi olup olmadığı önemlidir.

İPOTEK VE HACİ OLMAMALI

Bir ortaklık olmamalı, bir kişiye ait kat mülkiyet tapulu olmalı. İkinci olarak, gayrimenkul üzerinde ipotek veya haciz olmamalı. İpotek veya haciz varsa yeni malik bunu üstlenmiş olur.

TAKYİDAT KONTROLÜ

Üzerinde takyidat bulunan gayrimenkulün durumu bilinmeli, şayet bu hali ile almak istenirse fiyatta, borç kadar indirim talep edilmelidir.

NOTERDE DEĞİL, TAPUDA İŞLEM YAPILMALI

Bunun dışında elbette alım, tapu dairesinde resmen yapılmalıdır. Bazı hallerde düz beyaz kağıda yazarak satış yapma, bazı hallerde daha resmi görünsün diye noterde satış yapma teklifi gelebilir.

Böyle satış olmaz. Bunu bir örnek olarak yazdım. Bankalar satışı böyle yapmaz, onlar usulüne uygun tapuda yapar. Böyle satışlar ferdi olarak alışveriş yapılan hallerde olabilmektedir ama sonuç olarak geçersizdir.

EVİN HUKUKİ DURUMU

Bu kadar korkuttuktan sonra geleyim okuyucumun durumuna. Bankalar böyle ilan vererek en uygun fiyatı teklif edene satış yaparlar ve satış ilanlarında veya satışla ilgili şartnamede gayrimenkulün vasıflarını ve hukuki durumunu açıklarlar.

ORTAK VAR MI YOK MU?

İşte orada bakılacak olan ortaklık var mı yok mu. Elbette istenen ortaklık olmaması. Sonra üzerinde ipotek var mı yok mu?

Elbette istenen ipotek olmaması. Resmi kurumlara ait haciz var mı yok mu? Varsa zaten tescil yapılmıyor, bunlar şartnamede vardır.

Bunlara bakıldığında sonuç olumlu ise daire de boş olarak teslim edilecekse problem yaşayacağınızı sanmam. Banka satışta hukuki açıdan daha dikkatli davranır ama siz yine de anlattığım hususlara dikkat edin.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER