Bekara ve Öğrenciye Ev Vermeyen Apartman Yöneticisine Para Cezası

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu tarafından Eskişehir'de, 'ailesi olmayan öğrenci ve bekara ev verilmeyeceği' yönünde karar alan apartman yöneticisine ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle idari para cezası verildi.

Bekara ve Öğrenciye Ev Vermeyen Apartman Yöneticisine Para Cezası

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), şikayetçinin başvurusunun Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından iletilmesi üzerine konuyu incelemeye aldı.

Olayda adı geçen yönetici, apartman toplantısında söz konusu kararın alınma sebebi olarak, şikayetçiye ait dairenin büro olarak işletilmesi için ne iş yapacağı belli olmayan, ilgili yerlerden izin alınmamış kişiler tarafından kiralanmış olduğunu iddia etti. Karar kapsamında hiçbir zaman uygulanmadığı, başka bir kişinin 10 yılı aşkın süredir tek başına ikamet ettiği iddia edildi.

EV SAHİBİNE BEKARA VE ÖĞRENCİYE EV VERME BASKISI

Şikâyetçi ise apartman yönetimi kararıyla 2014'ten beri evini bekâra ve öğrenciye kiralamaması hususunda fiilen uygulanan baskının resmiyete döküldüğü, sözlü ve yazılı olarak muhatap tarafı uyardığı, diğer yandan evinin öğrenciye ve bekara kiralanamayacağı biçiminde olumsuz tanıtıldığı, resmi kayıtlara göre Eskişehir ilinde 60 bin öğrenci bulunduğu ve mağdur sayısının arttığı iddia edilmişti. 

"ÖĞRENCİLER HAKKINDA ÇOK ŞİKAYET GELİYOR"

Apartman yöneticisi yazılı görüşünde ise şu ifadeleri kullandı: “Apartmanda daha önce yaşayan öğrencilerin aidatı ödememeleri, aşırı gürültü çıkarmaları gibi nedenlerle bu öğrencilere yönelik çok fazla şikayetin olduğu, bu gibi nedenlerle böyle bir karar alındığı ancak mezkur apartman toplantısı kararının bağlayıcı bir karar olmadığı, sadece dilek, temenni veya tavsiye niteliğinde olduğu, 2016-2017 yılları arasında şikâyetçinin evinde inşaat işçisi olduklarını bildikleri kişilerin kaldığı, bunlara yönelik herhangi bir engellemede bulunmadıkları iddia edilmiştir”

TİHEK: AYRIMCILIK YAPILDI

TİHEK kararında ise Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki “ayrımcılık yasağını” hatırlatılarak “Sözleşme tarafından tanınan hak ve özgürlüklerden yararlanmada, cinsiyet, ırk, renk, dil, din, siyasi veya diğer görüş, etnik veya sosyal köken, ulusal bir azınlığa aidiyet, servet, doğum veya diğer statülerin herhangi birinden kaynaklı olarak ayrımcılığın yapılamayacağı belirtilmektedir” sözleri yer aldı.. TİHEK kararında özetle şu ifadelere yer verildi:

“Apartman karar defterinden net olarak anlaşılan bu kararın 6701 Sayılı Kanuna açıkça aykırılık teşkil ettiği değerlendirmesiyle, muhataba para cezası uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan mevzuat ve gerekçeler çerçevesinde; yönetici tarafından, güvence altına alınan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine, yönetici hakkında 1.000 TL tutarında idari para cezası uygulanmasına, karara karşı tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde  Ankara  İdare Mahkemelerinde yargı yoluna başvurulabileceğine oyçokluğuyla karar verilmiştir.”

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER