Binali Yıldırım: 30 Yıldır Devam Eden Tapu Sorunu Bitecek

AK Parti'nin İstanbul Adayı Binali Yıldırım, gecekondu niteliğinde tapu tahsis belgesi olan konutların tapuya dönüştürüleceği vaadinde bulunarak, "30 yıldan beri devam eden bu çile sona erecek." dedi.

Binali Yıldırım: 30 Yıldır Devam Eden Tapu Sorunu Bitecek

"DÜNYA ALTYAPI GELİŞMİŞLİĞİNDE 9.SIRAYA YÜKSELDİK"

Yıldırım, Perpa Ticaret Merkezi'ni ziyaret ederek, esnafla bir araya geldi.

Bakanlığı dönemindeki icraatlarla Türkiye'de önemli atılımlar yapıldığını anlatan Yıldırım, "Türkiye'yi, dünyada altyapı gelişmişliği bakımından 39. sıradan 9. sıraya çıkardık. Yani dünyada en gelişmiş 9. ülke Türkiye. Yol, havaalanı, limanlar, deniz taşımacılığı, internet bakımından. Kolay bir iş değil. Ama başardık. Çalışırsan kazanırsın, çalışırsan başarırsın. Az laf, çok iş. 24 bin kilometre bölünmüş yol yaptık. Bir gün bakanlarla yurt dışında uluslararası bir toplantıdayım. 'Biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz.' deyince, Amerikalı Bakan dedi ki, 'Sayın Bakan herhalde bir sıfır hatası var. Herhalde 200 demek istedin.' Dedim, 'Ne söylediğimi biliyorum. Biz yılda 2 bin kilometre bölünmüş yol yapıyoruz.' Adam şaşkın şakın bakıyor. 'Bu nasıl olabilir? Impossible, impossible.' Ben de 'Zor olan hemen yapılır, imkansız biraz zaman alır.' dedim."

TAPU TAHSİS BELGESİ OLANA TAPU SÖZÜ

Gecekondu statüsündeki konutlara tapu verilmesine yönelik çalışması sorulan Yıldırım, "Bildiğiniz gibi imar barışı benim Başbakanlığım döneminde çıkan yasadır. Bu yasa çerçevesinde Türkiye genelinde 10 milyonun üzerinde vatandaş müracaat etti. Bunun 2 milyona yakını İstanbul'dan. İstanbul'da başka bir sorun var. Özal döneminde özellikle gecekondularla ilgili bir sorun. Tapu tahsis belgesi elinde bulunan ancak mülkiyeti Hazine'ye ait yerlerin tapularının verilmesi. Biz bununla ilgili çalışma yapacağız. Çalışmanın esası şu, bu arazileri Hazine'den belediye devralacak. Belediye uygun şartlarıyla hak sahiplerine bunları verecek. Tapuyu da hemen verecek. Yani gecekondu niteliğinde tapu tahsis belgesi olan konutlar tapuya dönüştürülecek. 30 yıldan beri devam eden bu çile sona erecek."

"900 BİN KİŞİ TAPUSUNU ALABİLECEK"

Yıldırım, İstanbul genelinde 900 bin civarında hak sahibinin bu statüde olduğunu belirterek, "Önce tapu tahsis belgesiyle müracaat edecek. Hazine'nin yeri olanlar, önce Hazine'den belediyeye geçecek, daha sonra da hak sahibine uygun ödeme koşullarıyla, taksitlerle devri yapılacak. Tapusu teslim edilecek. Taksitler bitmeden değil, tapu hemen teslim edilecek. Bu uygulama bütün ilçelerde başlayacak."

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER