Bu Konutlar Yarı Fiyatına!

Son zamanlarda inşaat maliyetlerindeki ani artış konut fiyatlarını rekor düzeyde yükseltti. Ücretle çalışan ve birikimi olmayan vatandaşlar için yeni bir konut sahibi olmak neredeyse hayal oldu.

Bu Konutlar Yarı Fiyatına!

Özellikle İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya gibi şehirlerde ev maliyetleri tavan yaptı. Kuşadası, Çeşme, Bodrum, Didim, Fethiye, Alanya ve neredeyse tüm tatil bölgelerinde ise bahçeli konutlar, villalar başta olmak üzere maliyetler ikiye hatta üçe katlandı.

Kamu bankaları olan Vakıfbank ve Ziraat Bankası başta olmak üzere bankaların satışa çıkarttığı gayrimenkuller, konutlar ev almak isteyen vatandaşın takibine takıldı.

Bu sayede hem bankaların sunduğu özel konut kredisi faizi ve 120 aya varan vade fırsatlarından yararlanıyorsunuz hem de teklif usulüyle alacağınız gayrimenkulleri daha düşük hatta bazı konutlarda yarı fiyatlara alabiliyorsunuz.

Bu taşınmazların indirimli olmasının birkaç nedeni var. Bankalar hacizli gayrimenkul satışını açık arttırma üzerinden yapar.

Bankaların internet sitelerine yapacağınız başvuru ve fiyat teklifleriyle kolay bir şekilde gayrimenkul satın alabilirsiniz.

Bankalardan İpotekli Konut Satışı  

Bunlardan ilki bankaların KDV mükellefi olması ve satışların KDV payı olmadan KDV indirimi yapılması.

İkincisi ise bankaların ellerinde bulundurduğu hacizli taşınmazları, kişilerin kredi alabilmek için yaptırdığı ipotekli konutların satışı sayesinde elde ediyor.

Bunlar da konutların ekspertiz fiyatı üzerinden satıldığı için yüzde 30 ile yüzde 50 arasında daha ucuza satılmış oluyor.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası da gayrimenkul satışı yapan kurumlardan biri, arsalardan apartman dairelerine, işyerlerinden dükkanlara kadar pek çok farklı taşınmazın satışını yapan Ziraat Bankası'ndan.

Ayrıca Ziraat Bankası KDV mükellefi değilir, bu yüzden de gayrimenkul satışlarında KDV ücreti de yoktur.

Bu sayede alacağınız gayrimenkulleri piyasa fiyatının çok daha altından satın alabilirsiniz.

VakıfBank

VakıfBank ise hem size ucuz ev satıyor hem de düşük faiz oranıyla kredi vererek kira öder gibi ev sahibi olmanızı sağlıyor. yüzde 1,37'lik düşük faiz ve 120 aya varan vade seçenekleri ile istediğiniz konutu, arsayı, iş yerini ya da tarlayı satın almanıza olanak sağlıyor.

Ancak yüzde 1,37'lik faiz oranı sadece VakıfBank'ın satışa sunduğu taşınmazları satın alan kişiler için geçerli olacak.

Hacizli gayrimenkul nasıl alınır?

Bankaların satılığa çıkarttığı gayrimenkuller, genellikle bankaya borcunu ödeyemeyen kişilerin haczedilen taşınmazlarıdır.

Bankalar, tabi oldukları Bankacılık Kanunu nedeniyle ana faaliyet alanı olmayan diğer alanlarla ilgilenemezler.

Bu sebeple bankalar, mülkiyetleri kendi üzerlerine geçen taşınmazları bir süre sonra elinden çıkartmak zorunda kalır.

Avantajları neler?

Bankalardan gayrimenkul almanın önemli bir avantajı vardır. bu avantaj ise alacağınız taşınmazın piyasa fiyatına göre çok daha uygun olmasıdır.

Bunun nedeni ise bankaların KDV mükellefi olmamalarıdır. Teklif usulüyle çalışan bankalar, söz konusu gayrimenkule en yüksek fiyatı veren kişiye taşınmazı satar.

Ayrıca bankalardan satışa çıkan gayrimenkul sadece ev değildir. Konut, işyeri, arsa ve tarla gibi pek çok taşınmaz bankaların satılacaklar listesinde yerini alır.

Ayrıca bankaların konut kredilerini kullanarak da hem bankalardan taşınmaz satın alabilir hem de çok düşük faiz oranlarıyla kira öder gibi ev, işyeri sahibi olabilirsiniz!

İhale ile nasıl konut alınır? 

Sisteme giriş yaptıktan sonra teklif ver butonuna basarak satılık konut için teklif verirsiniz.

Son teklif veren kişinin üzerine 30 dakika boyunca yeni bir teklif gelmemesi halinde konut satışı tamamlanmış olur.

Ancak yeni bir teklif verilmesi halinde bu süre otomatik olarak 30 dakika daha uzar.

30 dakikalık süre zarfında yeni bir fiyat teklifi verilmezse e ihale yöntemi ile satışa sunulan konut en yüksek teklifi veren kişi ya da kuruma satılmış olur

Hacizli ev nasıl alınır?

Bankaların satışa çıkarttığı gayrimenkuller, genellikle bankalara borcunu ödeyemeyenlerin haczedilen taşınmazlarıdır.

Banka Kanunları nedeniyle bankalar kendilerine borcunu ödeyemeyen kişilerin mallarına el koyabilir.

Bu nedenle bankalar el koydukları taşınmazları, yine vatandaşa yarı fiyatına ve 120 ay taksitle geri satabilir. Bu durum bankalardan gayrimenkul alabilmenizi sağlar.

Bankalar hacizli gayrimenkul satışını açık arttırma üzerinden yapar. Bankaların internet sitelerine yapacağınız başvuru ve fiyat teklifleriyle kolay bir şekilde gayrimenkul satın alabilirsiniz.

Teklif usulüyle çalışan bankalar, söz konusu taşınmaza kim daha yüksek fiyat verirse ona satarlar.

Konut, işyeri, arsa ve tarla gibi pek çok taşınmaz bankaların satılacaklar listesinde bulunur.

Bankalardan gayrimenkul alarak hem kira öder gibi ev sahibi olabilir hem de bütçenize uygun ev bulabilirsiniz.

Kaynak: Takvim

.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER