Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir? Emlak Vergisi Borcu Nasıl Ödenir?

Emlak vergisi; arsa, arazi ve binalar için servete odaklı olarak belediyeler tarafından alınan vergidir ve yılda 2 eşit taksitle toplanan vergiye ait ilk taksitin mayıs ayı sonuna kadar ödenmesi gerekiyor. İkinci taksit ise kasım ayında ödeniyor.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir? Emlak Vergisi Borcu Nasıl Ödenir?

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

-- Eğer alıcı evi 2020 yılında aldıysa 2021 yılında vergi ödemek zorunda, 2021'de satışı gerçekleştirilen konutlar için ise bu durum satıcıya ait.

-- Geliri olmadığını beyan eden kişiler,

-- Sadece sosyal güvenlik kurumlarından aylık alanlar,

-- Gaziler, engelliler, şehit dul ve yetimler brüt 200 metrekareyi geçmemek şartıyla sahip oldukları evler için emlak vergisi ödemeden muaf oluyor.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Öğrenilir?

-- Emlak vergisi sorgulamak ve ödemek isteyenler bulunmuş olduğu belediyeye başvuru yaparak sorgulamayı gerçekleştirebilir.

-- Aynı zamanda emlak vergisi ödeme işlemi belediye dışında emlak vergisi mükellef numarası ya da PTT ile havale yolu ile yapılabiliyor.

-- e-Devlet aracılığı ile de Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) sunmuş olduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemleri sayesinde borçlarını sorgulayabilirler.

Emlak Vergisi Borcu Nasıl Ödenir?

-- Emlak vergisi ödeme ve sorgulama işlemlerini buradaki web sitesinden yapabilir ve vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. 

-- Ayrıca bağlı olduğunuz belediyenin internet sitesinden de emlak vergisi borcunuzu ödeyebilirsiniz.

-- Emlak vergisi ödeme işlemleri birçok bankadan yapılmaktadır. Bunun için bu işlemleri kapsayan bankaların cep şubelerinden işlem sağlanabilir.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER