Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? 2021 Emlak Vergisi Takvimi

Emlak vergisi, Türkiye'de gayrimenkulü olanların (Arazi, arsa ve binalar) yılda 2 eşit taksitte ödediği vergi türüdür. Peki emlak vergisi nasıl ödenir? Kimler emlak vergisinden muaftır?

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir? 2021 Emlak Vergisi Takvimi

Emlak vergisi, her türlü taşınmaz maldan alınan para bedeli olarak bilinir. Taşınmazın özelliklerine göre farklı kriterler belirlenir ve farklı miktarlarda bedel ödenir.

Hesaplama kriterlerine ve taşınmazın özelliklerine göre hesaplamalar yapıldıktan sonra bir kişinin ödemek zorunda olduğu emlak vergisi tutarı ortaya çıkar.

Taşınmazın resmi değerine göre hesaplanan bedel, gayrimenkule göre değişim göstermektedir.

Konut türüne göre evin değeri üzerinden; büyük şehir belediyelerinde binde 2, belediyelerde ise binde 1 olarak hesaplanmaktadır.

Yıllık bedel tek seferde ödenebildiği gibi iki taksit halinde de ödenebilmektedir:

İlk taksit; 01 Mart-31 Mayıs

İkinci taksit; 01-30 Kasım

Belirlenen dönemlerde ödeme yapılmadığı takdirde aylık yüzde 1.40 oranında gecikme zammı uygulanmaktadır.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Belediye

Emlak vergisi ödemeleri için taşınmazın bağlı olduğu belediyenin ödeme noktalarından yapılabilmekte.

Banka Şubeleri

Emlak vergisi ödemesini taşınmazın bağlı olduğu belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerinden yada hesaba havale/eft ile yapabilirsiniz.

e-Devlet

Emlak vergisi ödemesi online olarak da yapılabilmektedir. Emlak vergisi e-Devlet ödemelerini İnternet Vergi Dairesi hizmeti ile gerçekleştirebilirisiniz.

Emlak vergisini e-Devlet üzerinden bu linke tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz.

Online olarak güncel emlak vergisi borcunuzu sorgulayabilir, ödemeniz gereken miktarı öğrenebilir ve ödemenizi doğru bir şekilde yapabilirsiniz.

PTT

Sahip olduğunuz mülk ikamet ettiğiniz yerin dışındaysa ödemenizi bulunduğunuz yerdeki PTT veznelerinden de yapabiliyorsunuz. Burada sizden vergi mükellef numaranız isteniyor.

İnternet Bankacılığı

Son dönemde bankaların internet şubeleri üzerinden de emlak vergi yatırmak mümkün hale geldi. Elbette burada seçeceğiniz bankanın ilgili kurumla anlaşmasının olması gerekiyor.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER