Emlak Vergisi Ödemeleri Bugün Sona Eriyor!

Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi 1. Taksit ödemeleri için süre bugün doluyor. Emlak sahiplerinin ödediği Emlak Vergisi ile işyeri sahiplerinin ödediği Çevre Temizlik Vergisi ödemeleri için son günü geçirenler faiziyle birlikte ödemek zorunda kalacak.

Emlak Vergisi Ödemeleri Bugün Sona Eriyor!

CNN Türk'te yer alan habere göre, 2019 yılının ilk taksit ödemeleri için son gün ise 31 Mayıs 2019 Cuma günü olarak belirlenmişti.

EMLAK VERGİSİ NEREYE ÖDENİR?

Vergi ödemeleri her il ve ilçede bulunan vergi dairelerine ödenebiliyor. Vergi mükellefi olan kişi kimliğiyle birlikte vergi dairesine gittiği takdirde 2019 yılında ödemesi gereken 1. taksit tutarı ortaya çıkacak. Şimdiye kadar hiç vergi ödememiş mülk sahiplerinin ise öncelik beyanname vermesi gerekiyor. Beyannamenin ardından ödemediği yıl kadar belirtilen miktar mükellefe belirtiliyor.

İNTERNETTEN EMLAK VERGİSİ ÖDENİR Mİ?

Bazı belediyeler için bu soruya evet cevabı verilebilir. Eğer bağlı olduğunuz belediyenin 'E-Belediye' hizmeti bulunuyorsa, verginizi bu sistem üzerinden rahatlıkla ödeyebilirsiniz.

Yine  internet bankacılığı üzerinden de emlak vergisi ödenebilmektedir. Bunun için ödemeler bölümünden vergi ödeme bölümüne girerek anlaşmalı bankalar üzerinden ödeme yapılabilmektedir. 

MAHALLE OLAN KÖYLERDE EMLAK VERGİSİ ÖDENMEYECEK

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, emlak vergisiyle ilgili bilgilendirmelerde bulundu. Özelmacıklı, “2019 yılı emlak vergi değeri, yeniden değerleme oranının yarısı olan yüzde11,865 (on bir virgül sekiz yüz altmış beş) oranında artırılarak uygulanıyor. Vergi oranları ise arazilerde ve meskenlerde binde bir, diğer binalarda binde iki ve arsalarda ise binde üçtür. Bu oranlar, büyük şehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı uygulanır. Büyükşehir yasasıyla mahalleye dönüşen ve tüzel kişiliği kaldırılan köylerde ise emlak vergisi tahsili 2022 yılı sonuna kadar ertelendi” dedi.

EMLAK VERGİSİNDEN MUAFİYETİNDEN HER EMEKLİ YARARLANABİLİR Mİ?

emlak vergisi istisnasından her emekli ya da engelli yararlanabilecek mi? Arsası olan emekliler de bu haktan faydalanabilecek mi? Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak? Tüm bu soruların cevabı burada...

Ülkemizde bazı dezavantajlı kesimlere devletin destekleri devam ediyor. Özellikle kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engelliler gibi gruplara hem belli şartlarda parasal destek hem de bazı muafiyetler tanınarak hayatları kolaylaştırılıyor.

Bu istisnalardan birisi de emekliler, engelliler, gaziler ve şehit yakınlarına tanınan emlak vergisi istisnasıBelli şartlarda bu kişiler emlak vergisi ödemiyor. Yanlışlıkla ödenmiş vergileri de geri alma imkanı bulunuyor.

EMLAK VERGİSİ NASIL HESAPLANIR?

2019 yılı emlak rayiç değerleri, 2018’deki emlak rayici üzerine yeniden değerleme oranının yarısı uygulanarak hesaplanıyor.

Örneğin; geçen yıl (2018) bir konutun değeri 100 bin lira ise o mülkün ‘vergi değeri’ bu yıl 111 bin 865 liraya çıktı. (100 bin liranın üzerine yeniden değerleme oranının yarısı -%11,865- uygulandığında...) Bu rayiç değerin binde biri kadar da (111,87 lira) bu yıl için ödenecek emlak vergisi hesaplanır. Vergi değerinin hesabında bin liraya kadar olan kesirlerin dikkate alınmadığını da ayrıca belirtelim...

 Aynı değerdeki (2018 için 100 bin lira, 2019 için 111 bin 865 lira) konutun büyükşehir sınırları içinde yer alan bir konut olduğu varsayıldığında ise bu kez oran binde 2’ye çıktığından, ödenecek emlak vergisi 223,73 lira olarak hesaplanır.

Bina, arsa ve arazilerin 2019 yılı vergi değerlerinin, geçmiş yıl değerinin yeniden değerleme oranının yarısı (%23,73/2= %11,865) kadar artırılarak hesaplanabileceği Emlak Vergisi Kanunu Genel Tebliği (Seri No: 74) ile açıklandı. (31 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete)

 Emlak vergisinin rayiç değeri, (konut ve işyerleri için) arsa (payı) değeri ve bina değerinin toplamından oluşuyor. Emlak vergisi hesaplaması, bu rayiç değere tablodaki vergi oranları uygulanarak hesaplanıyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 15:09
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER