Emlak Vergisi Ödemeleri Ne Zaman Sona Eriyor?

Konut ya da iş yeri sahiplerinin her yıl belirli dönemlerde ödemek zorunda olduğu emlak vergisinin 2. taksit dönemi merak konusu oldu. 2020 vergi takvimine göre, emlak ve çevre temizlik vergisinin ikinci taksit ödemelerinin Kasım ayı sonuna kadar yapılması gerekiyor.

Emlak Vergisi Ödemeleri Ne Zaman Sona Eriyor?

Emlak vergisi ödemeleri her yıl 2 taksitle gerçekleşiyor. Emlak ve Çevre Temizlik Vergisi ödemekle yükümlü mükelleflerin, 2020 yılı ikinci taksiti son ödeme günü 30 Kasım olacak.

Bazı bankalar üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabiliyor. Anlaşmalı olan bankaların internet şubelerinden işleminizi yapabilirsiniz.

EMLAK VERGİSİ SORGULAMA NASIL YAPILIR? 

Emlak vergisi borcu olup olmadığını sorgulamak ve teyit etmek isteyen vatandaşlar bu işlemleri belediyelerden veya internet üzerinden e-Devlet vasıtası aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığı'nın (GİB) sunduğu İnternet Vergi Dairesi hizmeti işlemlerinden öğrenebilir.

EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR? 

Emlak vergisi ödemesi için ilk olarak belediyelerden tahsis edilen beyanname doldurulur. Bunun yanında beyanname için başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer söz konusu bina ise kullanma izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir.

Beyanname için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin ikamet adresi ve vergi numarası bildirilmelidir. Ödemeler, taşınmazın bağlı olduğu belediyelere ya da havale ile belediyelerin banka hesaplarına yapılabilir.

Ayrıca il özel idarelerine olan borçlar, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi, diğer vergi ve harçlar, su, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları, muhtelif ücretlerden kaynaklı kurum alacakları ve zam ve faizleri de yapılandırılabilecek.

EMLAK VE ÇEVRE TEMİZLİĞİ VERGİSİ İNTERNETTEN ÖDENEBİLİYOR

Vatandaşlara birçok belediye ve bankanın internet sayfasından online vezne yoluyla ödeme imkanı sunuluyor. Vergilerini ödeyecek vatandaşlara mesai saatlerinde belediyeye ait internet üzerinden, mobil uygulamadan, bankalar aracılığıyla ödeme yapma kolaylığı sağlıyor.

Ayrıca emlak vergileri ilgili belediyeye bizzat gidilerek ödeniyor. Emlak Vergileri Belediyelerin banka hesap numaralarına EFT veya havale yoluyla da ödenebiliyor.

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER