Emlakçılıkta Yeni Kurallar! Emlakçı Olmak için Gerekli Belgeler 2021

TOBB MEYBEM Sınav Yapıcı ve Karar Verici Gamze Çelikkartal, Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği’ne göre emlak ofislerinde aranan Mesleki Yeterlik Belgesi zorunluluğu ile ilgili bilgilendirdi.

Emlakçılıkta Yeni Kurallar! Emlakçı Olmak için Gerekli Belgeler 2021

Emlak Ofisi Açmak için Mesleki Yeterlilik Belgesi Şart

3 ayda bir sınav yaptıklarını belirten Çelikkartal, sınavlarım hem teori hem performans olarak iki aşamada gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi: 

“Geçtiğimiz yıl Aralık ayı itibari ile yayınlanan Taşınmaz Ticaret Yönetmeliğine göre emlak ofislerinin Emlak Danışmanlığı Seviye 5 veya Emlak Danışmanlığı Seviye 4 belgesini alma zorunluluğu söz konusuydu.

Ofise yetki belgesi alabilmek için Mesleki Yeterlik Belgesi olmak zorunda. Mesleki Yeterlik Sınavları da MYK tarafından yayımlanan yönetmeliğe göre TOBB- MEYBEM olarak düzenli olarak yapılıyor.

Bu da Ticaret ve Sanayi Odaları ile işbirliği içerisinde yürütülmekte. Sorumlu Emlak Danışmanlığı Seviye 5’e talep oldukça yüksek.

 Sınavlar hem teori hem performans olarak iki oturumda gerçekleşiyor. Teorik sınav yazılı sınav, performans sınav da kameralı ortamda adayların birebir girerek gerçekleştirdiği sınav.

Mesleğe oldukça değer katan bir sınav. Bu belge alınmadan mesleği gerçekleştirmek mümkün değil. Sınav, yönetmeliğe uygun kurallarla, yönetmeliğin yayınladığı başarı ölçütleriyle gerçekleşiyor.”

Mesleki Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Mesleki yeterlilik belgesi  için Kariyer Belgelendirme bağlantısından 0555 178 48 40 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz...

100 Saatlik Eğitim Şartı 

Emlakçılık yapabilmek için sadece mesleki yeterlik belgesi aranmadığını, bunun yanında oda kaydı ve ticari unvanın da bulunması gerektiğini belirten Çelikkartal, sözlerine şöyle devam etti: 

“Mesleği yapabilmek için bu belgeyi alma zorunluluğu var. Bu belge alınmadan emlakçılık yapılamıyor. Bir emlak ofisi bu yetki belgesini almak zorunda.

Yetki belgesi alabilmek için de mesleki yeterlik belge sınavına girmek zorunda. Maddeler arasında sadece mesleki yeterlik belgesi yok. Oda kaydının bulunması, ticari unvanının bulunması gibi kriterler de söz konusu.

31 Temmuz’dan itibaren yetki belgesi almak isteyen adaylar için 100 saatlik eğitim zorunluluğu söz konusu.

İlkokul ve dengi mezunlar için 1 yıllık, lisans ve üstü mezunlar için 6 ay staj zorunluluğu var. 31 Temmuz’a kadar yetki belgesini almak isteyenlerden bu koşul aranmadığı için her ilde yoğun talep devam etmekte.

Medya Keşan

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER