Ev Alırken Bu Masraflara Dikkat!

Ev alırken sadece evin ücretini ödemekle iş bitmiyor. Farklı farklı isimde bir çok ödeme yapmanız gerekiyor. Hatta bu ödemelerden bazılarını sadece bir kez de değil ömür boyu ödemeniz gerekiyor. İşte evi sahibi olurken ve olduktan sonra ödenen ücretler...

Ev Alırken Bu Masraflara Dikkat!

EV PARASI

Konhaber'de yer alan habere göre, evi sahibi olurken ilk ve en önemli ödeme evin kendi ücretidir. Bu aşmanız gereke ne büyük engelinizdir. 

KREDİ MASRAFLARI, FAİZ

Bir çok kişi ev almak için her ne kadar birikim yapsada genelde toparladığı para ev için yeterli gelmez. Bu durumda da genel olarak yapılan konut kredisi kullanmaktır. Kredi faizleri düşünüldüğünde neredeyse bir ev ücretide bunun için ödemek gerekiyor. Kredi masraflarıda cabası.

YENİLEME MASRAFLARI

Özellikle ikinci el evlerde yenileme yapmak kaçınılmaz. Bazı durumlarda tadilat maliyeti neredeyse evin kendisi kadar tutmakta. Bir ev satın almadan önce yenileme maliyetlerini hesaplamakta fayda var.

EMLAKÇI KOMİSYONU

Emlakçıdan bir ev alırsanız, işlemlerin sonunda komisyon ödemeniz gerekmekte. Genellikle bu maliyet, ev fiyatının yüzde 3'üne denk gelir.

TAPU HARCI

Bir taşınmaz satın aldığınızda, mülkü üzerinize almak için tapu işlemi ücreti ödemeniz gerekir. Buda evin bedelinin yüzde 2'si kadardır. Bazı durumlarda alıcı, satıcıyla anlaşarak tüm bedeli öder.

EMLAK VERGİSİ

Emlak vergisi, sahip olunan gayrimenkuller için ödenmesi gereken vergi türüdür. Bir ev satın aldığınızda, satın alma tarihinden bir yıl sonra eviniz için emlak vergisi ödemeniz gerekir. Bu vergiyi her yıl 2 taksit halinde ödeyebilirsiniz.

ÇEVRE TEMİZLİK VERGİSİ

Ödemeniz gereken başka bir vergide çevre temizlik vergisidir. Bu verginin miktarı satın alınan evin metrekaresine ve içinde yaşayan insan sayısına göre değişir.

ABONELİK MALİYETLERİ

Ev alanları bekleyen bir diğer masrafta aboneliklerdir. Su, elektrik, doğalgaz, internet vb abonelikleri için ödemeniz gereken ücretler ilden ile kurumdan kuruma değişiklik gösterir. Bu aboneliklerde doğal gaz aboneliği en pahalı olandır.

DEPREM SİGORTASI (DASK)

DASK diğer adıyla deprem sigortası yapılması zorunlu olan sigortadır.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2019, 08:16
Sadık

YORUM EKLE
YORUMLAR
chy
chy - 8 ay Önce

TEŞEKKÜRLER

SIRADAKİ HABER