Ev Sahibi Depozitoyu Ödemezse Ne Yapılabilir?

Ev sahipleri kiraya verdikleri daireleri için kiracıdan güvence olarak depozito almaktadırlar. Kiracı dairede kaldığı sürece ev sahibinde kalan depozito, kiracının ayrılması durumunda evdeki durum değerlendirmesi sonucu bir bölümü veya tamam kiracıya geri ödenmektedir. Peki evde sorun olmamasına rağmen ev sahibi depozitoyu ödemezse ne yapmak gerekir?

Ev Sahibi Depozitoyu Ödemezse Ne Yapılabilir?

DEPOZİTO NEDİR?

Emlak365'te yer alan habere göre, Ev sahiplerinin kiracının kira bedelini ödemeden evi boşaltması ya da eve verebileceği hasarlar nedeni ile zarar görmemesi adına taşınmazı kiraya verirken almış olduğu güvence parasıdır. 

Depozito için uygulanan belirli bir yasal sınır bulunmamakla beraber burada önemli olan alınan depozito tutarının imzalanan kira sözleşmesine net olarak yazılmasıdır. 

DEPOZİTO TUTARI KİRA SÖZLEŞMESİNE MUTLAKA YAZILMALI

Kiralanan her taşınmaz için kira sözleşmesi düzenlenirken burada önemli olan nokta depozitonun bu sözleşme içerisinde yer almasıdır. 

Depozito şartları ve alınan depozito miktarı mutlaka kira sözleşmesi içerisinde özel olarak belirtilmelidir. 

Bu sayede ev boşaltılırken ev sahibi ile kiracı arasında bir anlaşmazlık yaşanmasının önüne geçilmiş olur. 

Ayrıca sözleşmeden kira depozitosu ile ilgili detaylara yer verilmeli, evin durumu, hangi durumlarda depozitonun kesileceği belirlenmelidir.

EV SAHİBİ DEPOZİTOYU GERİ VERMEZSE

Kiracı ve evs ahibini karşı karşıya getiren durumlrdan biri de depozitonun geri ödenmesi konusudur.

Ev sahibinin depozitoyu geri vermemesi durumunda kiracı mahkemeye başvuruda bulunarak kira sözleşmesi ile kanıtladığı depozito tutarını geri alma hakkına sahiptir. 

Ev sahibi ise depozitoyu geri iade etmeme nedenini kanıtlarsa depoziyotu geri ödememe hakkına sahiptir. 

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER