Ev Sahibine Hakaret Eden Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kiracının hakaret etmesi tahliye nedenidir! Kiracı, sözleşme süreci boyunca her konuda özen göstermek zorundadır. Ev sahibi ya da komşularının, kişilik haklarına karşı bir eylemde bulunamaz.

Ev Sahibine Hakaret Eden Kiracı Çıkarılabilir mi?

Kiracının, mal sahibine, hakaret veya tehdit eylemlerinde bulunması, özen sorumluluğunu ihlal etmesidir.

Özen ve kullanma borcuna aykırılık, kira sözleşmesinin fesih edilmesi nedenidir.

Kişilere karşı işlenen suçlardan herhangi birini size karşı işlediği takdirde kira sözleşmesini fesih edebilir, konutunuz yada iş yerinizden kiracıyı tahliye edebilirsiniz.

Yargıtay'dan Emsal Karar

Yargıtay verdiği karar göre, ev sahibine hakaret ve tehdit eylemlerini tahliye nedeni saydı. İstanbul’da, kira artışında anlaşmazlığa düştüğü ev sahibinin evine oğullarıyla giden kiracı, ev sahibine hem hakaret hem de tehditte bulunması üzerine, ev sahibi, davasında, kiracılarının tehdit, hakaret ve konut dokunulmazlığını ihlal” eylemlerinden mağdur olduğunu ve kira sözleşmesinin iptal edilerek evin tahliyesini talep etti.

Mahkeme, “hakaret” ve “tehdit” eylemi ile “kiralanan konutun kötü kullanımı” arasında bağlantı olmadığını gerekçe göstererek tahliye davasını reddetti.

Karar Yargıtay’da temyiz edildi. Yargıtay 6. Hukuk Dairesi, kiracı ve oğullarının “tehdit, hakaret, konut dokunulmazlığını ihlal” eylemlerini, “kiralanan konutun kötü kullanımı” olarak niteledi.

Yargıtay mahkemenin aksi kararını bozdu ve kiracısının tahliyesine hükmetti.

Kaynak: Bişkiner Hukuk Bürosu

Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER