Hangi Masraflar Kiradan Düşülür Hangileri Düşülmez?

Kiralanan konutta zaman zaman masraf çıkabiliyor. Yine konutun yer aldığı site veya apartmanda da aidat ve giderler için para toplanabiliyor. Peki kiracılar hangi masrafları öder hangilerini ödemez? Kiradan düşülen masraflar hangileridir?

Hangi Masraflar Kiradan Düşülür Hangileri Düşülmez?

KİRADAN DÜŞÜLEBİLECEK VEYA EV SAHİBİNİN ÖDEYECEĞİ MASRAFLAR

-- Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar genelde ev sahibine aittir.

-- Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderler ev sahibine aittir. Ancak kiracı ve ev sahibi arasında yapılacak bir anlaşmayla kiracı bu masrafları kendi üstlenip kira bedelinden düşebilir. Bu konunun kira sözleşmesinde belirtilmesi zorunlu değildir. Karşılıklı anlaşmayla bu tip konular çözüme kavuşturulabilir.

-- Yeni taşınılan bir evde eğer tadilat gerektiren durumlar varsa bunu genelde ev sahibi karşılar. Eve taşınmadan önce kiracılar yapılması gereken tadilatları ev sahibiyle konuşup bunların halledilmesini talep edebilir.

-- Eğer kiracı eve taşındıktan sonra birtakım sorunlar olursa bunu kiracı kendi cebinden karşılayıp kiradan düşebilir. Bu yasal bir durumdur. Örneğin tesisatın patlaması, kombinin bozulması gibi durumlarda kiracı ev sahibine sormaksızın gerekli tadilatı yaptırıp, faturalarını ev sahibine vererek kiradan düşebilir. Eğer ev sahibi bu tadilatları yapmayı reddeder ve kiracının kendisinin halletmesini söyleyip kiradan düşmeyeceğini söylerse, kiracı mahkeme yoluyla bu durumu çözebilir. Bu konularda kanun her zaman kiracının yanındadır.

KİRADAN DÜŞÜLEMEYECEK VE KRİACI TARAFINDAN ÖDENECEK MASRAFLAR

Bazı durumlarda masraflar kiradan düşülmeyebilir. Kiracı olduğunuz evde keyfi olarak tadilat yaparsanız ya da evde boya yaptırmak isterseniz masraflar size ait olur.

İsteğe bağlı olarak yapılacak hiçbir masraf ev sahibine yükümlülük getirmez.

Ayrıca ev sahibinin izni olmadan bu işlerin yapılması da doğru değildir ve kiracı ile ev sahibi arasında sorun yaşanmasına neden olur. D

evamında ev sahibi kiracıyı evden çıkartıp maddi tazminat davası açabilir.

KİRALAMADAN ÖNCE EV SAHİBİNE SORUN!

Hayallerinizdeki kiralık evi hem de tam da istediğiniz fiyata buldunuz ve ev sahibiyle anlaştınız; ev artık sizin! Ancak kira sözleşmesinden önce ev sahibiyle bazı konuları netleştirmelisiniz.

Bu konularda aynı fikirde olmanız durumunda sözleşmeyi imzalamanız her iki taraf için de daha yararlı olacaktır. İşte kira sözleşmesini imzalamadan önce ev sahibiyle netleştirmeniz gereken konular…

Duvar rengi değiştirilebilir mi?

Bazı ev sahipleri, kiracıların dairelerinde değişiklik yapmaları konusunda oldukça rahat davranabiliyor. Ancak dairede ne gibi değişiklikler yapılıp yapılamayacağı konusunda katı kurallara sahip olan ev sahipleri de var.

Bu sebeple duvar rengi değiştirmek ya da zemini yenilemek gibi istekleriniz varsa, kira sözleşmesini imzalamadan önce ev sahibinizle bu tür konuları netleştirmelisiniz.

Kira devredilebilir mi?

Eğer işiniz gereği dönemsel olarak farklı şehir ya da ülkelerde yaşamanız gerekiyorsa, evinizi başkasına dönemsel olarak kiralamak isteyebilirsiniz.

Böylece kira bedelini de bu şekilde karşılayabilirsiniz. Evi dönemsel olarak kullanmadığınızda başkasına devredebileceğinizi ya da oda arkadaşı getirmenize izin verilip verilmediğini öğrenebilirsiniz.

Depozito ne kadar?

Yeni bir eve taşındığınızda ev sahibiniz sizden depozito talep edecektir. Depozito, güvence bedeli olarak biliniyor.

Gayrimenkul kiralamalarında kiracıların henüz taşınmadan ödedikleri depozito, kira sözleşmesi sona erdikten sonra mülk sahibi tarafından kiracıya geri ödeniyor.

Esasında bir ev sahibinin yeni kiracısından talep edebileceği depozito bedeli kanunla sınırlandırılarak belirlenmiş durumda. Bir kiracı, kiraladığı gayrimenkul için en fazla üç aylık kira fiyatı kadar depozito verme hakkına sahip.

Ev sahipleri üç aylık kira fiyatı toplamından daha yüksek oranda depozito isteyemiyor. Bu konuda ev sahibinizle sözleşme öncesi anlaşmanızda yarar var.

Evcil hayvanlara izin var mı?

Birçok ev sahibi kedi ya da köpek gibi evcil hayvanı olan kişilere ev kiralamak istemeyebiliyor.

Böyle bir durumda mağdur olmamak için mutlaka taşınmadan önce bu konuda ev sahibinizle açık ve net bir şekilde konuşmalısınız.

Tamirat / onarım masrafları kime ait olacak?

Dairenize üst kattaki büyük bir sızıntı yüzünden sular basarsa ya da kombi bozulursa bu masrafları kimin karşılayacağınız önceden konuşmalısınız.

Eve taşınmadan önce konutu çok iyi incelemeli ve onarım gereken yerleri tespit ederek bunu ev sahibinizle paylaşmalısınız.

Ayrıca taşındıktan sonra sizden kaynaklanmayan sorunların masraflarını kimin karşılayacağını da netleştirmelisiniz.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2020, 22:23
Sadık

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER